وزیر ارشاد ایران:‌ باید شرایط استفاده از شبکه‌های اجتماعی فراهم شود

حق نشر عکس isna
Image caption علی جنتی:‌نمی‌توانیم در قالب پوست گردو برویم چرا که لازم است با دنیا ارتباط برقرار شود

علی جنتی،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران،گفته است: "برخی سایت‌های اجتماعی بنا به دلایلی فیلتر شده‌اند اما باید شرایطی باشد که از این سرویس‌ها استفاده شود."

او امروز ۲۷ فوریه (هشتم اسفند) در جمع خبرنگاران گفته است:‌ "این‌ شبکه‌ها وسیله‌ای برای ارتباطات در دنیای امروزند و ما نیز جزئی از این دنیا بوده و نمی‌توانیم خود را محدود کنیم؛ باید از محسنات آن‌ها استفاده کنیم و در عین حال مراقب آسیب‌ها باشیم و ملاحظات دستگاه‌ قضایی را نیز باید مورد توجه قرار دهیم."

جمهوری اسلامی در پی اعتراضات سال ١۳٨٨، استفاده از فیسبوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرد و کاربران ایرانی ناگزیرند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. با این حال در ماه های اخیر بحث رفع فیلتر فیسبوک، بارها در رسانه‌های ایران مطرح شده است.

این در حالی است که کمتر از یک ماه پیش،‌ عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر "کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه" که سانسور اینترنت در ایران را به عهده دارد، با انتقاد از استفاده مقام‌های عالی ایرانی از فیسبوک و توییتر گفته بود:‌ "شش نفر از ١٣ عضو کارگروه فیلترینگ از وزرای دولت هستند. در این کارگروه، فیسبوک و توئیتر را به دلیل مسائل قانونی و با قاطعیت فیلتر کرده‌ایم."

حق نشر عکس non
Image caption بسیاری از وبسایت‌ها، شبکه‌ها و سرویس‌های اینترنتی در ایران فیلتر شده اند

آذرماه امسال آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران، در واکنش به تاکیدهای پیشین وزیر ارشاد در خصوص رفع فیلتر فیسبوک گفته بود: "اصرار به رفع فیلتر فیسبوک چه معنایی دارد".

آقای جنتی گفته است:‌ "شبکه‌های اجتماعی‌ هم‌اکنون مورد استفاده صدها میلیون نفر است که بر اساس آخرین آمار هم‌اکنون ۷۰۰ میلیون نفر از مردم از فیس‌بوک استفاده می‌کنند، ما نیز جزئی از آنها هستیم و به طور اجتناب‌ناپذیر از این شبکه‌ها استفاده می‌کنیم."

با وجود فیلترشدن بسیاری از وبسایت‌ها، شبکه‌ها و سرویس‌های اینترنتی در ایران، مقام‌های عالی جمهوری اسلامی یا دفاتر آنها حضور فعالی در برخی از این شبکه‌ها دارند.

از جمله حساب‌هایی منتسب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام فعالند و اخبار و دیدگاه‌های او را پوشش می‌دهند.

حساب توییتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور و فیسبوک محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، از موردتوجه‌ترین حساب‌های مجازی مقام‌های حکومت ایرانند.