وزیر ارشاد: ۴ میلیون ایرانی در فیسبوکند، نمی‌توانیم خود را محصور کنیم

حق نشر عکس FARS

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران گفته است که ۴ میلیون کاربر ایرانی از فیسبوک و ۷۱ درصد مردم تهران از تلویزیون‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. به گفته او، دولت معتقد است که نمی‌توان به محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به فیسبوک ادامه داد.

آقای جنتی امروز، یکشنبه ١١ اسفند گفت: "نمی‌توانیم خود را در محیط محصور کنیم و فکر کنیم می‌توان به بهانه حفظ ارزش‌های انسانی، جلوی هر مساله‌ای را گرفت."

او برخی اقداماتی را که در سال‌ها پس از انقلاب سال ۵۷ انجام شد، "مضحک" خوانده و گفته است: "نزدیک به ۴ میلیون نفر ایرانی عضو فیسبوک هستند و باید بگویم در دولت تصور محصور کردن مردم وجود ندارد."

مساله سانسور اینترنت یکی از مسائل مورد اختلاف میان دولت حسن روحانی و دیگر بخش‌های حکومت است.

برخی چهره‌های محافظه‌کار در جمهوری اسلامی شبکه‌های مجازی نظیر فیسبوک و توییتر را "ابزار جنگ نرم دشمن" معرفی می‌کنند. با این حال و به رغم فیلتر بودن این شبکه‌ها، حساب‌های منسوب به مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حضور پررنگی در این شبکه‌ها دارند.

محدودیت شجریان، مشکلات کم بیضایی

علی جنتی گفته است که وزارت اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد شماری از نویسندگان را "ممنوع القلم" کرده بود، اما در وزارت ارشاد کنونی کتاب‌ها، فارغ از نویسندگانشان بررسی می‌شوند.

آقای جنتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است: "محدودیت‌هایی درباره آقای شجریان وجود دارد که بخشی از آن خارج از حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است."

او گفته است که وزارت ارشاد تلاش می‌کند این مشکلات برطرف شود، اما "سیاسی شدن مسئله آقای شجریان، مانع از استفاده بیشتر از ایشان شده است."

وزیر ارشاد ایران همچنین گفته است که بهرام بیضایی برای ساخت فیلم در ایران "خیلی مشکل ندارد".

او ضمنا از پس گرفتن شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران خبر داده و نسبت به آغاز به کار این انجمن اظهار امیدواری کرده است.

آقای جنتی این گفته‌ها را در اتاق بازرگانی تهران و در مراسم افتتاح یک سایت فروش کتاب آنلاین بیان کرده است.