نامه زندانیان تبعیدی بلوچ به جیش العدل: پافشاری بر خشونت اشتباه است

حق نشر عکس non

براساس گزارش‌های رسیده از ایران، گروهی از زندانیان بلوچ تبعید شده به زندان کارون اهواز، با انتشار نامه‌‌ای از عملکرد گروه جیش العدل در ربودن مرزبانان ایرانی انتقاد کردند و نوشتند: "ما زندانیان بلوچ تبعیدی در زندان کارون اهواز انزجار خویش را نسبت به این رفتار غیر انسانی اعلام می‌داریم."

این زندانیان در بخشی از نامه خود که امروز یکشنبه ۱۱ اسفندماه منتشر شده است، نوشته اند: "هر عملی مبتکی بر خشونت و ترور در این منطقه به ضرر تمامی شهروندان ایرانی اعم از قوم بلوچ، اهل سنت و دیگران می باشد. امید به آنکه از اشتباهات گذشتگان درس گرفته، بر مسیر غلط پافشاری ننماییم و داغ تازه ای را بر دل مادران سرزمین مان ننهیم."

جیش العدل یک گروه مسلح سنی مذهب در سیستان و بلوچستان است که در نوزدهم بهمن مسئولیت ربودن ۵ مرزبان ایرانی در این استان را بر عهده گرفت.

این گروه با متهم کردن حکومت ایران به اعدام یکی از اعضای بازداشت شده خود، تهدید کرده است که قصد دارد با اعدام یکی از مرزبان‌های به گروگان‌ گرفته شده، تلافی کند.

دیروز گزارش های ضد و نقیضی در مورد آزاد شدن این گروگان ها در پاکستان منتشر شد، اما رسما تأیید نشد.

پیشتر گروهی از زندانیان عقیدتی اهل‌سنت در زندان رجایی شهر کرج که بیش از ۳۰ تن از آنها زیر حکم اعدام بسر می‌برند، طی نامه‌ای خطاب به جیش العدل خواهان آزادی ۵ سرباز گروگان گرفته شده توسط این گروه شده بودند.

در بخشی از این نامه آمده بود: "روشن است که اهل سنت همیشه مورد تبعیض و ظلم قرار داشته است و در ابعاد مختلفی همچون اعدام، زندان، تهدید، تبعید و بازداشت‌های چندین ساله بدون تفهیم اتهام و شکنجه‌های روحی خانواده‌های زندانیان و اعدامی‌ها همواره قربانی دیدگاه جریانهای افراطی شیعی و صاحب نفوذ در داخل حکومت بوده است. شاید هم اکنون و در این مدت کوتاه خانواده‌های این پنج مرزبان شرق کشور میزان درد و اندوه و نگرانی مادران و خانواده‌های زندانیان اهل سنت را درک کرده باشند، مادرانی که سالهاست باچنین اندوهی دست به گریبان هستند."

جیش‌العدل برای آزادی سربازان گروگان گرفته شده از ایران خواسته است ۵۰ عضو زندانی این گروه، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه سنی مذهب زاهدان و از برجسته‌ترین روحانیون سنی ایران، هم خواهان آزادی مرزبانان ایرانی شده است.

مولوی عبدالحمید گفته است که اقدامات این چنینی به ضرر منطقه سیستان و بلوچستان است و از گروگان‌گیرها خواسته است که "دست از این کارها بردارند و مرزبانان سرباز را آزاد کنند."

مطالب مرتبط