روحانی: فشار و شیوه پلیسی مساله فرهنگی را حل نکرده

حق نشر عکس fars
Image caption آقای روحانی خواستار حفظ آزادی بیان برای رسانه‌های حامی دولت شده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی در اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزار‌ی‌ها، از آزادی بیان در ایران دفاع و بر وعده های انتخاباتی‌اش برای بهبود وضعیت رسانه‌ها تاکید کرده است.

آقای روحانی در این سخنرانی گفته است "منتقدان و مخالفان این دولت آزادند و آزاد خواهند بود، اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد کنند."

او به رسانه های خاصی اشاره نکرده اما در هفته های اخیر روزنامه آسمان که از نشریات مدافع دولت آقای روحانی بود، پس از شش شماره انتشار توقیف شد.

او در عین حال از شیوه عمل برخی از رسانه ها انتقاد کرده و گفته "چرا برخی از مطبوعات دارای دژ پولادین هستند و هیچ کس جرات نمی‌کند به آنها نزدیک شود. نه قوه اجرایی و نه قوه قضاییه، بالاتر از دژ پولادین خود را قیم مردم می پندارند."

آقای روحانی گفته "تمام مطبوعات و رسانه ها دارای اختیارات و حقوق مساوی هستند. اگر کسی خود را برتر می پندارد، این دولت او را برتر نمی بیند."

مساله فرهنگی و شیوه های پلیسی

رئیس جمهور ایران گفته است "چرا ما نتوانستیم بعد از ۳۵ سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه ما رضایت داشته باشند. اشکال از کجاست. اگر با فشارها و شیوه های پلیسی مساله فرهنگی حل شده بود که امروز نباید بعد از گذشت آن سال ها باز هم نگران فرهنگ جامعه باشیم."

آقای روحانی گفته "مشکل اعتیاد، طلاق، اختلافات اجتماعی و مشکلات مربوط به شکاف های اجتماعی، نادیده گرفتن قواعد بازی در مسائل سیاسی و بسیاری از مشکلات اجتماعی و اخلاقی امروز، مربوط به ضعف در حوزه فرهنگ است."

او گفته "بزرگترین قدرتی که می تواند به صحنه بیاید و با فساد مبارزه کند، رسانه ها هستند. نام افراد مفسد و ویژه خوار نباید در جیب رئیس دستگاه اجرایی کشور باشد. نام افراد مفسد و ویژه خوار باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران ما قرار گیرد."

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در طول هشت سال ریاست جمهوری بارها از در اختیار داشتن نام مفسدان اقتصادی خبر داد و تهدید به افشای نام آنها کرد.

رئیس جمهور ایران در عین حال از نبود اختیار کافی در دست دولت در موضوعات فرهنگی خبر داده و گفته عمده بودجه فرهنگی ایران در اختیار نهادهایی است که تحت نظارت دولت نیستند.

آقای روحانی گفته به دلیل "مشکلات فراوانی" که در کشور وجود دارد، دولت برای اجرای وعده هایش "قاعده تحول تدریجی اجتماعی" را مدنظر قرار داده است.

در جریان حضور آقای روحانی در اختتامیه جشنواره مطبوعات، از احمد سمیعی گیلانی به عنوان نماد پاکیزه نویسی، فرج الله صبا به عنوان پیشکسوت مطبوعات و پرویز خرسند به عنوان چهره برجسته مطبوعاتی تجلیل شده است.

احمد سمیعی گیلانی نویسنده، مترجم و سردبیر مجله نامه فرهنگستان است. فرج الله صبا، از روزنامه نگاران باسابقه ایران پیش از این سال ها در روزنامه کیهان کار کرده و پرویز خرسند، اولین سردبیر مجله سروش بعد از انقلاب است. این مجله وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران است.

مطالب مرتبط