انتقاد آفریقای‌جنوبی از ممانعت شِل در سوخت‌گیری هواپیمای مقام‌های ایرانی

لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی حق نشر عکس icana
Image caption شل از سوخت‌رسانی به هواپیمای حامل لاریجانی و هیات همراه خودداری کرد

دولت آفریقای جنوبی از یک شرکت نفتی به خاطر خودداری از سوخت‌رسانی به هواپیمای هیات پارلمانی ایران انتقاد کرده است.

وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی با صدور بیانیه‌ای با اشاره به خودداری شرکت نفتی شل از تحویل سوخت به هواپیمای حامل علی لاریجانی و هیات همراه او در فرودگاه کیپ تاون، این اقدام را غیرقابل قبول و باعث تاسف خوانده است.

رئیس مجلس ایران و همراهان او به دعوت رئیس مجلس آفریقای جنوبی روز ۴ مارس (۱۳ اسفند) برای دیداری سه روزه وارد آن کشور شدند و در طول این سفر، با جاکوب زوما، رئیس جمهوری آن کشور نیز ملاقات کردند.

به گزارش‌ رویترز، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی در نظر داشت در ادامه دیدار خود از کشورهای آفریقایی، از کیپ تاون عازم کنگو شود اما به دلیل خودداری شرکت شل از تحویل سوخت به هواپیمای ایرانی و تاخیری بیست و چهار ساعته، این سفر انجام نگرفت. در عین حال، خانه ملت - واحد اطلاع رسانی مجلس ایران - در گزارش سفر آقای لاریجانی، گفته است که هیات ایرانی پس از دیدار از آفریقای جنوبی و کنگو به ایران بازگشت. به این ترتیب، احتمالا سفر به کنگو با تاخیر صورت گرفت.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی در بیانیه خود که شامگاه گذشته صادر شد گفته است که این وزارتخانه "از وضعیت نامناسب ایجاد شده برای دولت آفریقای جنوبی و مهمانان آن به دلیل اقدام شرکت سهامی شل در خودداری از سوخت رسانی به هواپیمای دکتر لاریجانی ابراز تاسف می‌کند."

این بیانیه می‌افزاید که تصمیم شرکت شل آشکارا ناشی از "تحریم‌های یکجانبه" وضع شده علیه ایران بوده و ارتباطی به مشکلات دیگر نداشته است.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی از شرکت شل خواسته است تا به نحوی عمل کند که "با نقش این شرکت به عنوان ارائه دهنده خدمات به یکی از نهادهای دولتی آفریقای جنوبی منطبق باشد و از سوخت‌رسانی به هواپیماها در فرودگاه‌های ملی این کشور خودداری نورزد."

حق نشر عکس icana
Image caption هیات ایران به دعوت مقامات پارلمانی آفریقای جنوبی به آن کشور سفر کرده بود

در پاسخ به این بیانیه، انجمن صنایع نفتی آفریقای جنوبی - ساپیا - که شرکت‌های عرضه کننده سوخت از جمله شرکت شل در آن عضویت دارند، گفته است که شرکت‌های عضو این اتحادیه خود را ملزم می‌دانند هنگام ارتباط با ایران، "تحریم‌های بین‌المللی" علیه برنامه های هسته‌ای آن کشور را در نظر بگیرند.

در بیانیه این اتحادیه آمده است که "به دلیل این ملاحظات، در روز ۷ مارس، شرکت‌های عضو ساپیا قادر نبودند قبل از پرواز هواپیمای حامل دکتر لاریجانی از فرودگاه کیپ تاون، سوخت مورد نیاز را در اختیار آن بگذارند."

تحریم نفتی و بانکی ایران از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده وضع شده و رعایت آن برای شهروندان و شرکت‌های تابع این کشورها الزام قانونی دارد. در عین حال، شهروندان و شرکت‌های بسیاری دیگر از کشورهای جهان نیز به دلیل مشکلات ناشی از این تحریم‌ها در مبادلات تجاری و مالی با ایران یا از بیم فشار کشورهای تحریم‌کننده، ترجیح می‌دهند از این تحریم‌ها تبعیت کنند.

علاوه بر تحریم‌های یکجانبه غرب، شورای امنیت سازمان ملل نیز یک رشته تحریم‌های بین‌المللی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته که مراعات آنها برای کشورهای عضو سازمان ملل الزام آور است.

مطالب مرتبط