انتقاد چین از اظهارات ضد و نقیض مقامات مالزیایی درباره هواپیمای ناپدید شده

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمای مالزیایی ۵ روز پیش و ساعاتی پس از پرواز از این کشور به مقصد چین از صفحه رادار محو شد

مقامات چین آشکارا از آنچه گزارشهای ضد و نقیض مقامات مالزی درباره هواپیمای گمشده این کشور می‌خوانند، انتقاد کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است نمی‌توان با صراحت گفت که چه بخشی از اطلاعات ارایه شده از سوی مقامات مالزی، درست است.

بامداد روز شنبه این هفته، هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ٧٧٧ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی با ٢٣٩ مسافر و سرنشین از کوالالامپور، پایتخت مالزی، به سوی پکن، پایتخت چین پرواز کرد اما پس از عبور از فراز خاک مالزی و هنگامی که بر فراز خلیج تایلند در پرواز بود، از صفحه رادار محو شد.

پیش از محو شدن از صفحه رادار، هیچ پیامی حاکی از بروز وضعیت اضطراری از خلبان هواپیما دریافت نشده بود.

به گفته یک خبرنگار بی‌بی‌سی، کشورهای منطقه که در جستجوی یافتن این هواپیمای ناپدید شده مالزیایی کمک می‌کنند، از تلاشهای مالزی در هماهنگی کمکهای بین‌المللی برای پیدا کردن این هواپیما، سرخورده شده‌اند.

این در حالی است که مقامات مالزی می‌گویند که در اطلاعات ارایه شده هیچ ابهامی وجود ندارد و تاکید کرد‌ه‌اند که آنها وضعیت مقامات چینی را درک می‌کنند.

بسیاری از مسافران این پرواز، چینی بوده‌اند.

همزمان و به دنبال گزارشهای ضد و نقیض در مورد محل احتمالی ناپدید شدن این هواپیما، گروههای جستجو در حال تجسس مناطق شرق و غربی شبه جزیره مالایا هستند.

هواپیمای مالزیایی ۵ روز پیش و ساعاتی پس از پرواز از این کشور به مقصد چین از صفحه رادار محو شد.

از آن زمان تاکنون جستجوها برای یافتن این هواپیما نتیجه‌ای نداشته است.

پیشتر مقامات مالزیایی در یک نشست خبری گفتند که رادارهای نظامی، یک شئی ناشناخته که می‌تواند همین هواپیمای گمشده باشد، را در تنگه مالاکا ردیابی کرده بودند.

اکنون اما گزارش شده است که کارگر یک سکوی نفتی در حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی ویتنام واقع در دریای جنوب چین، گفته است که او چیزی را که در آسمان در حال آتش گرفتن بوده دیده است.

"تروریست نبوده‌اند"

حق نشر عکس AP
Image caption پلیس مالزی تصاویری از دو مسافر ایرانی دارای گذرنامه جعلی را در اختیار رسانه‌ها قرار داد

پیشتر پلیس مالزی گفت که مسافر ایرانی هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی این کشور تروریست نبوده است.

خالد ابوبکر، رئیس پلیس مالزی گفت که یکی از مسافرانی که با گذرنامه جعلی سوار هواپیمای مسافربری ناپدید شده شرکت هواپیمایی مالزی یک مرد ایرانی نوزده ساله به نام پوریا نورمحمد بود که در نظر داشت به آلمان مهاجرت کند.

رئیس پلیس مالزی تاکید کرد که این شخص هیچ ارتباطی با سازمان‌های تروریستی نداشته و به نظر می‌رسد برای دریافت پناهندگی عازم آلمان بوده است. مادر فرد ناپدید شده در فرودگاه فرانکفورت در انتظار پسرش بود و به دلیل نگرانی از وضعیت او، برای کسب اطلاعات با پلیس مالزی تماس گرفت.

گفته می‌شود که پوریا نورمحمد همراه با یک ایرانی دیگر عازم پکن بود و پلیس مالزی نیز تصاویری از این دو نفر را توسط دوربین فرودگاه گرفته شده در اختیار خبرنگاران قرار داد.

در عین حال وزارت خارجه ایران نیز از پیگیری سرنوشت دو مسافر این هواپیما سخن گفته است.

در خبر دیگری در این مورد، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که سفارت ایران در کوالالامپور موضوع حضور دو مسافر ایرانی در هواپیمای مالزیایی را پیگیری می کند.

خانم افخم که روز سه شنبه در یک نشست خبری در تهران سخن می گفت، ضمن ابراز همدردی با خانواده های مسافران و خدمه هواپیما از کشورهای مختلف، گفت که سفارت ایران آمادگی خود را برای همکاری در مورد این حادثه اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که در این ماجرا، موضوع استفاده از گذرنامه‌های جعلی و قاچاق انسان هم مطرح شده است و افزود که به محص اینکه اطلاعات بیشتری به دست آید، آن را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط