هیات نظارت بر مطبوعات هفته نامه ۹ دی را توقیف کرد

هفته نامه 9 دی حق نشر عکس a
Image caption هفته نامه ۹ دی از منتقدان سرسخت مذاکرات هسته ای بود

هیات نظارت بر مطبوعات ایران هفته نامه ۹ دی به مدیرمسئولی حمید رسایی از روحانیون عضو "جبهه پایداری" را توقیف کرد.

خبرگزاری فارس سه شنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) گزارش کرده که پرونده این هفته نامه، از سوی هیات نظارت بر مطبوعات به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شده است.

علیرضا معاف سردبیر هفته نامه ۹ دی با تأیید خبر توقیف آن، دلیل این اقدام را "انتشار مطالب انتقادی نسبت به سیاست‌های هسته‌ای، فرهنگی و اقتصادی دولت یازدهم" دانسته است.

حمید رسایی، مدیرمسئول هفته نامه در وبلاگ خود نوشته که امروز از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نامه ای دریافت کرده که تصریح دارد که "چون به هفته نامه ۹ دی چند تذکر داده شده و این تذکرات تأثیری نداشته" این نشریه توقیف شده است.

هیات نظارت بر مطبوعات، دو ماه پیش نیز هفته نامه یالثارات الحسین (وابسته به انصار حزب‌الله) را توقیف کرده و به دو نشریه اصولگرای دیگر، هفته نامه ۹ دی و روزنامه وطن امروز، تذکر داده بود.

در آن زمان، اعلام شد که هیات نظارت بر اساس بندهای ۸ و ۱۱ ماده۶ قانون مطبوعات به هفته نامه ۹ دی تذکر داده و پرونده آن را به مراجع قضایی ارسال کرده است.

بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، مربوط به "افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند" است. بند ۱۱ همین ماده نیز، به "پخش شایعات و مطالب خلاف واقع ویا تحریف مطالب دیگران" اشاره دارد.

طبق قانون مطبوعات ایران، هیات نظارت بر مطبوعات می تواند در صورت بروز تخلفات فوق نشریه را توقیف و ظرف یک هفته پرونده آن را برای رسیدگی به دادگاه ارسال کند.

دادگاه بعد از رسیدگی به پرونده ارجاع شده از سوی هیات نظارت، ممکن است هر گونه حکمی – از بی گناه تشخیص دادن نشریه تا لغو امتیاز آن – صادر کند.

مدیرمسئول ۹ دی در بخشی از مطلبی که امروز در وبلاگ خود نوشته تاکید کرده که با "دفاع از خود در دادگاه، از تمام ظرفیت خود جهت انتشار مجدد آن استفاده خواهد کرد".

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، هیات نظارت بر مطبوعات غیر از نشریات ۹ دی و یالثارات، که به طیف تندروی اصولگرایان ایران تعلق دارند، روزنامه اصلاح طلب بهار را نیز توقیف کرده است.

این در حالی است که طی همین مدت قوه قضاییه هم، روزنامه آسمان را توقیف کرده و جلوی انتشار دو روزنامه اصلاح طلب نشاط و هم‌میهن را گرفته است.