رئیس عملیات جاسوسی از ایران در سیا 'تعلیق شد'

حق نشر عکس AFP
Image caption دفتر عملیات جاسوسی از ایران، در این مقر سیا در لنگلی ویرجینا واقع است

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده است که رئیس بخش عملیات جاسوسی از ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به دلایل اداری از ادامه کار تعلیق شده است.

به گزارش لس‌آنجلس‌تایمز، جاناتان بانک، رئیس این بخش، به این خاطر از ادامه کار باز داشته شده که نتیجه یک تفحص درون‌سازمانی نشان داده است او در محیط کار تشنج ایجاد می‌کرده و شرایطی خصومت‌آمیز درست کرده است.

طبق این گزارش، آقای بانک به مرخصی با حقوق فرستاده شده و از او خواسته شده است فعلا سر کار نیاید.

آقای بانک از ماموران قدیمی سازمان جاسوسی ایالات متحده است و پبیش‌تر رئیس پایگاه سیا در اسلام‌آباد پاکستان بوده است.

این گزارش می‌گوید بخش عملیات جاسوسی از ایران، هفته گذشته از این تصمیم مطلع شده است.

سه مقام سابق سیا گفته‌اند این بخش آشکارا علیه شیوه مدیریتی آقای بانک طغیان کرده بود و شماری از کارمندان ارشد این دفتر، درخواست انتقال به بخش‌های دیگری داده بودند.

لس‌آنجلس‌تایمز از قول مقامات سابق اطلاعاتی آمریکا نوشته است جاناتان بانک ۴۶ ساله در پایگاه‌های سازمان جاسوسی آمریکا در حوزه بالکان، مسکو و بغداد کار کرده است.

این روزنامه نوشته که او همچنین از دستیاران اصلی جیمز پویت، مدیر بخش عملیاتی سیا معروف به "سرویس مخفی ملی" از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ میلادی، بوده است.

این روزنامه آمریکایی تاکید کرده است که هرچند نام آقای بانک همچنان حفاظت‌شده است ولی از سال ۲۰۱۰ میلادی که نام او در روزنامه‌های پاکستان، هند و بریتانیا درباره یک پرونده دادگاهی بر ملا شد، هویت او عمومی شده است.

جاناتان بانک به ایمیل‌های لس‌آنجلس‌تایمز در این باره پاسخی نداده است.

دین بوید، سخنگوی سیا، در این باره به طور خاص اظهار نظر نکرده ولی گفته است که این سازمان جاسوسی از مدیرانش انتظار دارد محیط کار را طوری شکل دهند که به کارمندان آن اجازه دهد با حداکثر بهره‌وری کار کنند و اگر چنین نشود، سیا اقدام فراخور می‌کند.

شماری از مقامات سابق سیا به لس‌آنجلس تایمز گفته‌اند به یاد نمی‌آورند که یک مدیر ارشد به خاطر چنین مسائلی از کار معلق شده باشد.

همین روزنامه آمریکایی قبلا هم گزارش داده بود که بر اساس یک نظرسنجی درون‌سازمانی در سیا در سال ۲۰۰۹ میلادی، کسانی که این سازمان جاسوسی را ترک می‌کنند گفته‌اند که سوء مدیریت، یکی از عوامل این تصمیم بوده است.

مطالب مرتبط