روحانی: رسانه‌های منتقد و صدا و سیما هرچه بخواهند می‌نویسند و می‌سازند

حسن روحانی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای روحانی گفته فکر نمی کند "هیچ زمانی" در گذشته، "اینچنین بدون دغدغه" از دولت انتقاد شده باشد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت خوشحال است که "انتقاد از دولت سهل و ساده انجام می‌گیرد" و افزود: "سایت‌های منتقدان، برنامه‌های صدا و سیما و روزنامه‌ها هرچه بخواهند می‌نویسند و می سازند."

آقای روحانی چهارشنیه ۶ فروردین (۲۶ مارس) در نخستین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۳ اظهار داشت: "فکر نمی‌کنم هیچ زمانی اینچنین بدون دغدغه و به راحتی از شخص رئیس‌جمهور، از کار دولت و راه دولت نقد و انتقاد می کردند."

اظهارات جدید رئیس جمهور، سه هفته پس از انتقاد وی از "مطبوعاتی که دارای دژ پولادین هستند و کسی جرات نمی‌کند به آنها نزدیک شود" انجام شده است. وی در سخنان آن زمان خود گفته بود: "مخالفان این دولت آزاد هستند؛ بگذارید همراهان دولت هم از آزادی برخوردار باشند."

حسن روحانی در سخنان امروز، با ذکر آنکه "این دولت آمده تا جلوی افراط‌ها را بگیرد"، بدترین نوع افراط‌‌ را "دروغ و تهمت" و "نگفتن واقعیت‌ها به مردم" دانسته است.

وی از اینکه "هرکسی از هرگوشه‌ای هر کاری را که خودش تشخیص می‌دهد به عنوان کمک به فرهنگ انجام دهد" انتقاد کرده و تولید مجموعه ای از نقاشی، بیلبورد، کتاب، شعر، مقاله و رمان‌ را مثال زده که به گفته او "اختلاف را بیشتر می‌کند و وفاق و انسجام ملی را از بین می‌برد".

در ماه های گذشته، حامیان دولت آقای روحانی گروهی از اصولگرایان را به کارشکنی در مقابل دولت از طریق اقدامات تبلیغاتی و رسانه ای متهم کرده اند. این حامیان، از جمله انتقادات برخی نشریات اصولگرا از رئیس جمهور، نصب بیلبوردهایی در نقد مذاکره با غرب یا توزیع اینترنتی اشعاری علیه دولت را در راستای چنین رویکردی دانسته اند.

امیدواری نسبت به رفع تحریم ها

بخش دیگری از سخنان حسن روحانی در جلسه هیئت دولت، به دفاع از عملکرد هفت ماهه دولت یازدهم اختصاص یافته است.

آقای روحانی گفته که پیش از شروع به کار دولت یازدهم، پیش‌بینی‌ درآمد نفتی سال ۱۳۹۳ بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده، اما دولت وی، با توجه به دورنمای کاهش تحریم های نفتی، این پیش بینی را در اصلاحیه بودجه‌ به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است.

وی افزوده که دولتش توانسته است "بخشی از بدهی‌های دولت قبل را پرداخت کند و مقداری از طلب‌های بسیاری از پیمانکارانی را که از دولت قبل طلبکار بوده اند را بپردازد".

محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه با اشاره به طلب های معوقه پیمانکاران در زمان شروع به کار دولت یازدهم، گفت که این دولت "حدود دو هزار میلیارد تومان" اوراق مشارکت منتشر کرده و در اختیار پیمانکاران طلبکار قرار داده است. آقای نوبخت افزود که دولت "مصمم است تا قبل از پایان سال ۱۳۹۳ رقمی حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان [دیگر] از طلب پیمانکاران را پرداخت کند."

آقای روحانی در سخنان امروز، با اشاره به گفتگوهای هسته ای وعده داده است: "ان شاء‌الله در مقطع نهایی مذاکرات که در سال جاری انجام می گیرد همه چیز حل خواهد شد."

وی ادامه داده است: "امیدواریم به موفقیت دست پیدا کنیم تا بتوانیم زنجیره‌های تحریم را که به ناحق بر روی دست و پای اقتصاد ایران بسته شده است به طور کامل باز کنیم و یک تحرک لازم در زمینه اقتصاد به وجود بیاوریم."

وعده تکمیل منشور حقوق شهروندی

رئیس جمهور ایران همچنین وعده داده که در ماه‌های اولیه امسال، " منشور حقوق شهروندی" تکمیل و منتشر شود.

حسن روحانی در اوایل آذر ماه و در هنگام ارائه گزارش عملکرد صد روزه دولت خود، برای نخستین بار از تهیه پیش نویس منشور حقوق شهروندی سخن گفت و از کارشناسان خواست که راجع به آن اظهار نظر کنند.

در پی این فراخوان، گروهی از کارشناسان تهیه چنین متنی را با اهمیت دانستند و گروهی دیگر، آن را دارای ایرادات گوناگون و ناهمخوان با قوانین بین المللی معرفی کردند. منتقدان به این منشور، از جمله شفاف نبودن حقوق غیرمسلمانان در متن آن را مورد انتقاد قرار دادند.

آقای روحانی امروز با مهم دانستن تهیه منشور حقوق شهروندی گفته است: "تمام مذاهب اسلامی و ادیان و همه آنهایی که تابع این سرزمین و ایران هستند، باید از این حقوق برخوردار باشند."

وی بدون توضیح بیشتر افزوده است: "اگر نقصی وجود دارد باید آن را در سال جاری رفع کنیم."

مطالب مرتبط