عفو بین‌الملل: '۸۰ درصد' اعدام‌های ثبت شده جهان در ایران، عراق و عربستان سعودی

حق نشر عکس amnesty
Image caption در خاورمیانه هم پس از ایران، عراق و عربستان سعودی، یمن ۱۳، کویت ۵، تشکیلات خودگران فلسطینی ۳ و افغانستان با دو مورد اعدام گزارش شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، عربستان سعودی و عراق خبر داده است و جدا از آمار اعدام‌ها در چین که نامعلوم است، اعلام کرده ۸۰ درصد از اعدام‌ها در سال ۲۰۱۳ در این سه کشور حوزه خلیج‌فارس روی داده است.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل که روز چهارشنبه ۲۶ مارس (ششم فروردین) منتشر شده، همچنین از آمریکا به عنوان تنها کشور در قاره آمریکا یاد شده که در سال ۲۰۱۳ حکم اعدام در آن به اجرا گذاشته شده است. اگر چه بنا بر این گزارش، آمار اعدام در ایالات متحده، همچون سالهای اخیر، رو به کاهش است.

تعداد کل اعدام‌های ثبت شده در سال ۲۰۱۳، در این گزارش ۷۷۸ مورد عنوان شده که از ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲ خبر می‌دهد.

با وجود این، گزارش امسال عفو بین الملل همچون سال گذشته به تعداد دقیق اعدام‌ها در چین اشاره نکرده و علت آن را عدم دسترسی به آمار واقعی و گزارش‌های قابل استناد عنوان کرده است.

همزمان، عفو بین‌الملل اعلام کرده در سال میلادی گذشته هیچ مورد اعدامی در قاره اروپا و آسیای مرکزی گزارش نشده است و در غرب آفریقا هم صدور حکم اعدام کاهش داشته است. همچنین در سه کشور گرنادا، گوآتمالا و سنت لوسیا برای نخستین بار از زمان ارایه گزارش‌های سالانه توسط عفو بین الملل، هیچ محکوم در صف اعدامی نداشته‌اند.

در نموداری که عفو بین الملل ضمیمه گزارش امسال خود کرده، تعداد اعدامیان سال ۲۰۱۳ در ایران بیش از ۳۶۹ مورد عنوان شده است.

در بالای این نمودار، کشور چین قرار دارد که آمار اعدام‌ها در آن بیش از ۱۰۰۰ مورد گزارش شده اما آمار دقیق آن به علت عدم دسترسی به گزارش‌های شفاف و پایا، اعلام نشده است.

همچنین تعداد اعدام‌ها در کشور عراق، ۱۶۹ مورد گزارش شده که بر این اساس، بغداد برای سومین سال متوالی در صدور و اجرای احکام اعدام رشد داشته است.

در این نمودار، ایالات متحده آمریکا با ۳۹ مورد اعدام در سال ۲۰۱۳، رتبه پنجم را پس از چین، ایران، عراق و عربستان سعودی کسب کرده است.

عربستان سعودی در سال گذشته میلادی، ۷۹ مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشته است.

از نکات قابل توجه در گزارش عفو بین الملل، آمار مربوط به ادامه اعدام‌ها در ژاپن است که در سال گذشته ۹ مورد اعلام شده است.

در خاورمیانه هم پس از ایران، عراق و عربستان سعودی، یمن ۱۳، کویت ۵، تشکیلات خودگران فلسطینی ۳ و افغانستان با دو مورد اعدام گزارش شده‌اند.

مطالب مرتبط