کاخ سفید: به ابوطالبی ویزا نمی‌دهیم

حق نشر عکس tasnimnews

کاخ سفید اعلام کرده است که برای حمید ابوطالبی ویزا صادر نخواهد شد.

ایران حمید ابوطالبی را به عنوان نماینده جدید خود در سازمان ملل معرفی کرده است.

مطرح شدن نام آقای ابوطالبی به عنوان یکی از کسانی که در ماجرای گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۳۵۸ نقش داشته، باعث شد مخالفت‌های جدی با ورود او به آمریکا مطرح شود.

از جمله کنگره آمریکا طرحی را برای منع ورود آقای ابوطالبی به خاک این کشور تصویب کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، امروز به خبرنگاران گفت که دولت آمریکا در این زمینه موضعی مشابه کنگره دارد اما روشن نکرد که آیا باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، مصوبه کنگره را تایید خواهد کرد یا نه.

از قول آقای ابوطالبی نقل می‌شود که او با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

ابراهیم اصغرزاده، از چهره‌های کلیدی گروگان‌گیران دیپلمات‌های آمریکایی، به خبرگزاری ایسنا گفته است: "آقای ابوطالبی در جریان تسخیر سفارت آمریکا جزو مترجمان موقت بودند و در تصمیم‌گیری‌ها حضور نداشتند."

پیش از این خبرگزاری‌های ایران از حساب توییتری منتسب به حمید ابوطالبی نوشتند که او در واکنش به مصوبه کنگره آمریکا گفته است: "آمریکا از نظر حقوقی رویه جدید و مسیر نوینی را ایجاد کرد، این که با مصوبات پارلمان‌های ملی می‌توان تعهدات بین المللی کشور را زیر پا نهاد."

جی کارنی دیروز تاکید کرد که اگرچه دولت آمریکا آقای ابوطالبی را "گزینه مناسبی" نمی‌داند، اما اختلاف درباره انتصاب او به نمایندگی ایران در سازمان ملل تاثیری بر مذاکرات اتمی جاری با ایران نخواهد گذاشت.

گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۳۵۸، که ۴۴۴ روز طول کشید، به قطع روابط ایران و آمریکا انجامید و همچنین زمینه‌ساز تحولات سیاسی عمده‌ای چون استعفای دولت موقت مهدی بازرگان شد.

مطالب مرتبط