روزنامه ابتکار بابت خبر 'برکناری رئیس سازمان زندان‌ها' توقیف شد

روزنامه ابتکار، چاپ تهران، با حکم دادستانی تهران به خاطر "پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران" توقیف شده است.

محمدعلی وکیلی، مدیرمسئول روزنامه ابتکار، امروز شنبه ۶ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفت: "در مراجعه‌ای که به شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه داشتم، علت توقیف روزنامه ابتکار درج خبری تحت عنوان 'برکناری رئیس سازمان زندان ها' عنوان شده است."

او گفته است که فردا برای دفاع از اتهامات وارده به دادسرا مراجعه خواهد کرد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، هفته گذشته غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان‌ زندان‌های ایران را تغییر داد و اصغر جهانگیر را جایگزین او کرد.

او همچنین آقای اسماعیلی را به ریاست کل دادگستری استان تهران منصوب کرد.

تغییر رئیس سازمان زندان‌ها کمتر از یک هفته پس از درگیری در بند ۳۵۰ زندان اوین انجام گرفت و به همین دلیل این تصور پدید آمد که او به دلیل برخورد نیروهای امنیتی با زندانیان و پیامدهای آن از سمت خود برکنار شده است. اما مقام‌های قضایی تاکید کردند که تغییر سمت او در واقع "ترفیع" بوده است.

رئیس قوه قضاییه همزمان با تغییر رئیس سازمان زندان‌ها به دادستان تهران و دادستان‌های سراسر کشور دستور داد "در مقابل هرگونه فضاسازی، نشر اکاذیب و اخلال در امنیت ملی بایستند تا همگان بدانند که نظام اسلامی ایران نظامی نیست که به بهانه‌های واهی در مقابل فتنه‌گران و اخلال گران و حامیان آنان، به انفعال بیفتد."