بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - شانزدهم فروردین

روزنامه های تهران که بعد از هجده روز تعطیل نوروزی بار دیگر بر میز روزنامه فروش ها برگشته اند در صفحات خود با احتیاط تمام از احتمال آزادی مرزبانان ایرانی خبر داده و در مقالاتشان از پیام نوروزی رهبر جمهوری اسلامی و نامگذاری سال جاری به عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی نوشته اند.

حق نشر عکس etemaad newspaper april5
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی، اعتماد

مهدی دواتگر در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اینکه یک گروه تروریستی به راحتی وارد خاک کشوری شود و تمامیت ارضی آن را نادیده گیرد‌، جای بررسی دارد‌‌. چه فرد یا گروهی باید در این باره پاسخگو باشد، چگونه و چرا این اتفاق ناگوار صورت گرفته و چرا به راحتی این اتفاق صورت گرفته و به کدام دلیل مرزبانان ربوده شده و یکی از آنها به شهادت رسیده است‌.

به نظر این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: با توجه به اخبار منتشر شده مبنی بر مذاکرات ایران با گروه جیش العدل که ایران متعهد شده تا در ازای آزادی سربازان ربوده شده زندانیان مدنظر این گروهک را آزاد کند، باید بررسی شود که در این مذاکرات چه چیزی داده و گرفته شده است‌‌.

اقتصاد و فرهنگ

بیشتر مقالات اصلی روزنامه های اول سال اعلام سال ۹۳ به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی است که از سوی آیت الله خامنه ای مطرح شده است.

روح‌الله حقیقت‌طلب در سرمقاله مردم سالاری نوشته: هرچند فرهنگ بر اقتصاد اولویت قطعی دارد و برای توسعه اقتصادی نیازمند توسعه فرهنگی هستیم؛ اما نباید فراموش کرد که برای توسعه مطلوب فرهنگی نیز حتما باید اقتصاد مناسب داشت. مباحث فرهنگی و یا مشکلات اقتصادی نمی‌توان از دغدغه‌های مسائل سیاسی داخلی فارغ‌البال بود.

نویسنده نتیجه گرفته: آزادی بیان و مطبوعات، فرهنگ انتخابات سالم، آزادی احزاب و جمعیت‌های سیاسی و یا حقوق شهروندی و... از جمله لوازم فرهنگ مطلوب است و دغدغه‌های فرهنگی را نباید صرفا در خطاهای یک روزنامه یا یک فیلم سینمایی فروکاست. باید فهمید چرا برخی شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی از برنامه‌های مهم شبکه‌های صدا و سیما پرمخاطب‌تر است؟

و خلاصه سرمقاله مردم سالاری این که: هرگونه فشار بر مردم و تفسیر اقتصاد مقاومتی به اقتصاد ریاضتی قطعا خلاف فلسفه سیاستگذاری «اقتصاد مقاومتی است. دولت یازدهم نباید هرجا کم آورد تابلوی اقتصاد مقاومتی را بالا ببرد.

صادق زیبا کلام برای سال ۹۳ سه پیش بینی کرده، دو تا مرتبط با دولت یعنی پیشبرد موفقیت‌آمیز مذاکرات هسته‌ای و بیرون آوردن کشور از بحران هسته‌ای و دیگری مسئله اقتصاد که البته این دو محور به نوعی با یکدیگر نیز مرتبط است.و یک موضوع هم مربوط به مخالفان دولت.

این استاد دانشگاه نوشته: اصولگرایان در واقع بیشترین مخالفت و مقابله را در حوزه فرهنگی در برابر دولت انجام خواهند داد. بیشترین فشار این طیف بر روی وزارت ارشاد ، رسانه‌ها، مطبوعات و سایت‌های مستقل خواهد آمد و همه این‌ها تحت عنوان این است که امسال باید در زمینه های فرهنگی گام های متناسبی برداشته شود، یقینا آن ها تلاش خواهند کرد فضا را نیز به‌سمت امنیتی تر شدن ببرند ولی معتقدم که در هر دو مورد تلاش‌ آن‌ها نا موفق و بی‌فایده خواهد بود.

قطعنامه اتحادیه اروپا

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به قطعنامه اتحادیه اروپا درباره مسایل حقوق بشر در ایران نوشته در این قطعنامه علاوه بر دخالت آشکار در امور داخلی ایران،‌ خواسته‌هائی مطرح شده که نه در چارچوب قوانین بین‌المللی می‌گنجند و نه با شئون انسانی ملت‌ها منطبق هستند. از جمله این خواسته‌ها، دادن آزادی عمل به همجنس بازان است، اقدامی که تعالیم تمام ادیان الهی آن را حرام می‌دانند.

به نوشته این مقاله: مواد دیگر قطعنامه ضد ایرانی اتحادیه اروپا نیز به شکل‌های مختلف دچار مشکل هستند. این مواد عبارتند از بازگشائی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، تأسیس دفتری برای اتحادیه اروپا در تهران به منظور نظارت بر چگونگی اعمال حقوق بشر، صدور ویزای بدون قید و شرط برای نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر و مشروط ساختن سفر هیأت‌های اعزامی اروپائی به ایران به دیدار با زندانیان سیاسی. تمام این خواسته‌ها نشان دهنده خوی زیاده‌خواهی اتحادیه اروپا و خود را قیم ملت‌ها دانستن است.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان ضمن همین استدلال را تکرار کرده و نوشته: در این قطعنامه، آرزوهای بر باد رفته آمریکا و متحدانش که طی ۳۵ سال گذشته بارها زیرپای مردم این مرز و بوم لگدمال شده است، در هفت صفحه تهیه و تدوین و اجرای آن از ایران اسلامی خواسته شده است!... ایران باید توافقنامه ژنو را بی‌کم و کاست اجرا کند!... عوامل زندانی فتنه ۸۸ را آزاد کند!... به حصر سران فتنه ۸۸ پایان بدهد!... ممنوعیت همجنس‌بازی را لغو کند و... هر یک از نمایندگان یا هیئت‌های پارلمانی اتحادیه اروپا که به ایران سفر می‌کنند اجازه ملاقات با محکومان امنیتی را داشته باشند!... دفتر نمایندگی اتحادیه‌اروپا در ایران تأسیس شود تا بر مسائل سیاسی و اجتماعی کشور نظارت مستقیم داشته باشد!... انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که منحل اعلام شده بازگشایی شود!. به احمد شهید گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد اجازه ورود به ایران داده شود .

مدیر روزنامه کیهان این همه را بدان معنا دانسته که قطعنامه: در یک کلام از ایران‌ اسلامی و مردم این مرز و بوم دعوت می‌کند که از اسلام، انقلاب، استقلال، آزادی، حاکمیت ملی و همه داشته‌های دیگر خود دست بکشند و به یکی از مستعمرات قرون وسطایی آمریکا و متحدان اروپایی آن تبدیل شوند.

سرمقاله کیهان برای اثبات مدعای خود در قدرت رهبری جمهوری اسلامی به گفته جرج فریدمن اشاره کرده و از زبان رئیس اندیشکده راهبردی استراتفور نوشته: مشکل‌ آمریکا با ایران، برنامه هسته‌ای این کشور نیست، مسئله اصلی آن است که ایران نشان داده است نه فقط بدون رابطه با آمریکا بلکه در حال تخاصم و چالش با آمریکا می‌توان بزرگترین قدرت نظامی، تکنولوژیک و علمی منطقه بود.

حق نشر عکس arman newspaper april5
Image caption عکس حجت سپهوند، آرمان

مهمان های نوروز چه کردند

آزاده تاج علی در مقاله ای در اطلاعات با اشاره به پایان تعطیلات نوروزی نوشته: مردمان کویر از دیدار دریا بازگشتند و مردمان دریا از سفر کویر. پس از۱۵ روز ، چراغ خانه ها روشن شد و خیابان ها از صبح امروز به اصل آشفته خود بازگشت. مسافران به محض رسیدن ، با خاطرات و عکس‌های یادگاری در صفحه ها و سایت ها ی اجتماعی سرگرم شدند. به همه خوش گذشته و مهمانی بزرگی از امروز به پایان رسیده است، ولی کسی از حال میزبان اصلی مردم خبر ندارد.

نویسنده سپس به میزبانان اشاره کرده که ۱۵ روز با گونه‌های سرخ، صورت سپید و رخت آبی ، مهمانان را با هر آیین، جامه و گویشی در خانه اش پذیرفت و با وجود مشکلات بسیار دم برنیاورد. میزبان مظلومی که درختان بلوط زاگرس ، گل های ابریشم مازندران و فاخته های کوهساران بینالود را به یاری گرفت و مهمانانش را خوشحال برگرداند. میزبانی که نامش “طبیعت” و مرامش مهربانی وبخشش است.

به نوشته مقاله اطلاعات: مادر مهربان طبیعت امروز پس از هیاهوی بسیار، یکه برجای مانده است. نه به هیات ۱۵ روز پیش اش ، که با خروارها آلودگی، پلشتی و مواد شیمیایی رها شده که انگار بر گل های دامنی که برای عید پوشیده بود ،چسبیده است و پاک نمی شود. مردمانی که ، شاخه های درختان صاحب خانه را از زاگرس تا گلستان شکستند، آتش افروختند، جوباره ها را با مواد شیمیایی کف آلود و زشت کردند و دست آخر، سبزه های مرتع های طبیعی و دشت‌های انبوهش را برای آرزوهایشان به هم گره زدند، خندیدند و رفتند.

اگر همه سال تعطیل شود

پوریا عالمی در ستون تازه طنز شرق نوشته: ما امسال متوجه شدیم همه‌چیز در مملکت رله است و کارها رول شده و کسی رل بازی نمی‌کند و کارها روی روال است. چون دقت کردیم دیدیم با یک‌ماه تعطیلات آخر اسفند و فروردین، در مملکت آب از آب تکان نمی‌خورد، آب توی دل مردم که بماند. حالا شما ممکن است بگویید با یک‌ماه تعطیلی، توی مملکت آب از آب تکان نمی‌خورد چون بحران آب داریم و دریاچه ارومیه و زاینده‌رود خشک هستند و اصولا آبی وجود ندارد که از آب تکان بخورد.

به نوشته این طنزنویس: یا ممکن است بگویید توی مملکت کاری انجام نمی‌شود که با یک‌ماه تعطیلی انجام نشود. ولی به‌نظر ما شما منفی‌بین هستید. نباشید. وضعیت اقتصاد و تولید و صنعت و کشاورزی ما هفت، هشت‌سال است که افتاده روی غلتک و خودتان هم می‌دانید غلتک روی چیزی بیفتد صاف می‌شود پس منفی‌بین نباشید.هرچند این اولین ستون آمبولانس در سال ۹۳ است اما رسیدیم به آخر اتوبان و به آخر ستون و آخر کار. باز جای خوشحالی است که هنوز به آخر دنیا نرسیده‌ایم.

و خلاصه طنز شرق این که: مطمئن باشید تا امروز، شنبه ۱۶فروردین ۹۳، هنوز ۷۰درصد مردم سر کار و مدرسه و دانشگاه برنگشته‌اند و دارند سعی می‌کنند تعطیلات عید را بچسبانند به تعطیلی پنجشنبه، جمعه این هفته. نگران نباشید و عجله نکنید. دوماه دیگر هم برگردید سر کار، آب از آب تکان نخورده، هرچند چشم ما از کارکردن خودمان و کارهای مسوولان آب نمی‌خورد، اما امیدواریم این موضوع کاری هم دستمان ندهد.

حق نشر عکس shahrvand newspaper april5
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

ماجراهای یک پیام

شهروند در گزارش اصلی خود به پیام تبریک حسن روحانی به ایرانیان اشاره کرده و نوشته: تازه سال، تحویل شده بود. هنوز مردم داشتند با اعضای خانواده‌شان روبوسی می‌کردند که زنگ پیامک گوشی‌هایشان یکی‌یکی به صدا درآمد و آنها متنی را دیدند که در آن آمده بود: «نوروزی سرشار از شادی و امید را برایتان آرزومندم. حسن روحانی، رئیس‌جمهور.» آن روز و روزهای بعد عید نوروز امسال، کمتر کسی بود که با خواندن این پیامک لبخند به لبش نیامده و آن را با صدای بلند برای بقیه نخوانده باشد: «نگاه کن، رئیس‌جمهور به من اس‌ام‌ا‌س داده.» یکی، دو روز بعد از دریافت پیامک تبریک رئیس‌جمهوری بود که حرف و حدیث‌ها درباره آن شروع شد، از رسانه‌های منتقد دولت گرفته تا بعضی اصلاح‌طلبان.

به نوشته این گزارش اول از همه یکی از نمایندگان سابق مجلس پرسید که این میلیون ها تومان برای تبریک نوروزی از بودجه بیت المال مصرف شده و عملی پوپولیستی است مسئولان دولتی نسبت به این انتقادها واکنشی نشان نداده‌اند، تا یک منبع آگاه گفت این ابتکار عمل از طرف دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به کار رفته تقلبی نیست و هیچ‌یک از اپراتورها وجهی از نهاد ریاست‌جمهوری بابت هزینه ارسال پیامک دریافت نکردند و همه آنها به صورت اسپانسر این کار را انجام داده‌اند

به گزارش شهروند:این نخستین‌بار است که رئیس‌جمهوری ایران به ابتکار عمل تازه‌ای دست زده و فرارسیدن عید نوروز را با فرستادن پیامک به مردم تبریک می‌گوید؛ ابتکار عملی که به نظر می‌آید، توانسته موفقیت زیادی را بین مردم به دست بیاورد.

خانه تمیز فرای چه شد؟

رسول جعفریان در مقاله ای در ابتکار همزمان با انتشار خبر مرگ ریچارد فرای ایرانشناس در جست و جوی سرنوشت وعده ای برآمده که رییس جمهور سابق به وی داد و نوشته:

این را برای دانشجویان تاریخ و تاریخ نویسان آینده می‌نویسم که بدانند و آگاه باشند که آنچه به عنوان خبر پخش می‌شود، چه در صدا و سیما و چه در روزنامه ها، جدی نگیرند، و تا در باره آن تحقیق نکنند به آن استناد نکنند. معمولا این‌ها اخباری است که باید اتفاق بیفتد اما بیشتر آنها نمی‌افتد.

به نوشته این مقاله: شهریور سال ۱۳۸۹ بود که یک شب در تلویزیون شاهد بودیم که اعلام شد آقای احمدی نژاد خانه ای به آقای ریچارد فرای داده است. خانه ای زیبا و قدیمی.گویا ورقه ای هم به فرای دادند.آقای رئیس جمهور (پیشین) که در وعده دادن ید طولایی داشتند، وقتی فرای گفته بود آرزو دارد کنار زاینده رود و در جوار پوپ دفن شود گفته بود: چرا بعد از مردن به شما خانه بدهیم.

ادامه مقاله نشان می دهد خانه تاریخی که به عنوان خانه تمیز از آن یاد شد واقع در خیابان ابن سینای اصفهان، بازارچه حمام قاضی و متعلق به شرکت مسکن سازان بوده که مالک داشت و به قیمت ۲ میلیارد تومان کارشناسی شد. قرار گذاشتند و قراردادی با مسکن سازان نوشتند و قرار شد که این پول به این شرکت یاد شده داده شود.

مقاله ابتکار اضافه کرده: اما خدا روز بد ندهد.... فردا یا پس فردای آن روز، کیهان مطلبی علیه این اقدام نوشت و این که فرای خارجی است و... معلوم نشد چه شد که ماجرا به فراموشی سپرده شد؛ آیا فرای بعد از آن چیزی گفت که سبب لغو این ماجرا شد؟ اما سرنوشت خانه تمیز. که همین یک ماه قبل، خانه به شخصی فروخته شد تا تبدیل به یک هتل سنتی شود و بدین ترتیب عاقبت بخیر شد.... که بر سر در کاروانسرایی تا آخر....

اگر در ایران به دنیا می آمدی؟

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون در خیال از کسانی پرسیده اگر در ایران به دنیا می آمدی الان کجا بوده از جمله: لیونل مسی را دیدم. گفتم لیونل! گفت جانم؟ گفتم: فکر می کنی اگه ایران به دنیا می اومدی الان کجا بودی؟ با تردید گفت: بارسلون؟ گفتم: موقعی که نوجوون بودی یه بیماری گرفتی که مجبور شدی واسه دوا درمون از آرژانتین بیای بارسلون، درسته؟ گفت: آره. گفتم: خب اگه ایران به دنیا می اومدی دیگه نیازی نبود بیای بارسلون. گفت: یعنی علم پزشکی ایران اینقدر قویه؟ گفتم: آره. ببین ما یه تکنولوژی داریم به نام آمپول چینی، اگه این تکنولوژی رو همون موقع روی تو اعمال می کردن یه راست می رفتی به دیدار مرحوم پوشکاش. گفت:

در ادامه طنز نوشته قانون نویسنده به سلی دیون برخورده و همان سووال را مطرح کرده :اگه ایران به دنیا می اومدی الان کجا بودی؟ گفت نه. کجا بودم؟ گفتم: آخه این چه سوالیه خواهر من؟ معلومه دیگه، «خونه»! گفت: یعنی نمی تونستم به موسیقی بپردازم؟ گفتم: این چه حرفیه خانم دیون!؟ تو هم که ادعاهای غرب رو تکرار می کنی. با شک و تردید گفت: یعنی می تونستم؟ گفتم: معلومه که نه. مگه مملکت بی در و پیکر شده؟ گفت: پس بالاخره چی!؟

طنزنویس برای سلین دیون توضیح می دهد: ببین خواهر من. شما اگه ایران بودی با مدرک فوق لیسانس می رفتی خونه ی بخت، بعد یه مدت دست به کار می شدی و می دیدی با یه گل بهار نمیشه، یا علی می گفتی و با دو تا گل، سه تا گل، خلاصه با هرچقدر کرمت بود بهار می کردی و بعد از غلامرضا عنایتی در صدر جدول گلزنان قرار می گرفتی. بعد که قشنگ تغییر فصل دادی، می نشستی جلوی تلویزیون با کف مرتب با خواننده مذکور همراهی می کردی که چه احساس قشنگی تو قلبم تو رو دارم!

حق نشر عکس qanoon newspaper april5
Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون