مولوی عبدالحمید: مرزبانان تا فردا به ایران می‌رسند

حق نشر عکس abdolhamid.net

خبرگزاری ایسنا به نقل از مولوی عبدالحمید، امام جمعه سنی‌های زاهدان و از بلندپایه‌ترین روحانیان سنی ایران، می‌گوید که مرزبانان ایرانی گروگان جیش‌العدل "در دست خودی‌ها هستند." او گفته است: "ممکن است ظرف امشب و یا فردا این اتفاق بیفتد و آن‌ها به خاک ایران برسند."

جیش‌العدل در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرده بود "اسرا به درخواست و پادرمیانی علمای اهل سنت و در راس آنان به درخواست مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان" آزاد شده‌اند.

برادر یکی از مرزبانان هم به خبرگزاری فارس گفته است که تلفنی با برادرش صحبت کرده است. به گفته او این سرباز و سه مرزبان دیگر در افغانستان و در سلامت کامل به سر می‌برند.

به گفته او بنا است که مرزبانان تا فردا به ایران بازگردند. مقام‌های مختلف کشته شدن یکی از مرزبانان گروگان گرفته شده به دست جیش‌العدل را تایید کرده‌اند و علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز با اعضای خانواده او دیدار کرده است.

از روز جمعه ۱۵ فروردین (۴ آوریل) که خبر آزادی مرزبانان ایرانی منتشر شده، درباره موقعیت کنونی و مکان آن‌ها خبرهای ضد و نقیضی از طرف گروه جیش العدل و مقام‌های ایران منتشر شده است.

گروه جیش‌العدل که خود را مدافع حقوق اقلیت سنی بلوچستان معرفی می‌کند، بهمن ماه سال گذشته پنج مرزبان ایرانی را در منطقه‌ای نزدیک مرز ایران و پاکستان ربود.

وبسایت العربیه به نقل از سخنگوی جیش‌العدل گفته است که این گروه جنازه مرزبان کشته شده را در ازای گرفتن جنازه‌های اعضای خودش تحویل خواهد داد. همچنین روزنامه امت، چاپ کراچی، از یک مقام وزارت خارجه پاسکتان نقل کرده است که ایران ۸ عضو گروه جیش‌العدل را آزاد کرده است.

مقام‌های ایرانی این ادعا را تایید نکرده‌اند.

گروه جیش‌العدل در ازای آزادی مرزبانان ایران خواستار آزادی ۵۰ عضو زندانی این گروه، ۲۰۰ شهروند سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ زندانی سنی شده بود که به گفته جیش‌العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران بوده‌اند.