استاندار سیستان و بلوچستان: مرزبانان منتظر مسیر امن بازگشت هستند

حق نشر عکس MEHR
Image caption استاندار سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران گفته به‌زودی خبرهای خوشی در راه خواهد بود

در پی گزارشهای ضد و نقیض درباره آزادی مرزبانان، استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید سربازان به "گروه‌های مردمی" تحویل داده شده‌ و منتظر مسیر امن برای بازگشت هستند.

در عین حال خبرگزاری فارس به نقل از تقی صادقی، رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد گفته است که: "سربازان ربوده شده اکنون تحویل نیروهای امنیتی ایرانی شدند و در حال حاضر نیز در خاک پاکستان هستند."

آقای صادقی همچنین خبر کشته شدن یکی از مرزبانان را تایید کرده است.

پیش از این استاندار سیستان و بلوچستان ایران گفت که مرزبانان ایرانی دیگر در دست جیش‌العدل نیستند و به "گروه‌های مردمی" تحویل داده شده‌اند.

علی‌اوسط هاشمی درباره این‌که این گروه‌های مردمی چه کسانی هستند، توضیحی نداد اما گفت سربازان منتظر انتخاب مسیر امن برای بازگشت به ایران هستند.

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، زمانی می‌توان مرزبانان ایرانی را آزاد شده تلقی کرد که در خاک ایران باشند.

گروه جیش‌العدل که خود را مدافع حقوق اقلیت سنی بلوچستان معرفی می‌کند، بهمن ماه سال گذشته پنج مرزبان ایرانی را در منطقه‌ای نزدیک مرز ایران و پاکستان ربود.

علی‌اوسط هاشمی در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت "به‌زودی اخبار خوشی در این باره منتشر خواهد شد."

از روز جمعه ۱۵ فروردین (۴ فوریه) که خبر آزادی مرزبانان ایرانی منتشر شده، درباره موقعیت کنونی و مکان آن‌ها خبرهای ضد و نقیضی از گروه جیش العدل و مقام‌های ایران منتشر شده است.

جیش‌العدل در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرده "اسرا به درخواست و پادرمیانی علمای اهل سنت و در راس آنان به درخواست مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان" آزاد شده‌اند.

گروه جیش‌العدل در ازای آزادی مرزبانان ایران خواستار آزادی ۵۰ عضو زندانی این گروه، ۲۰۰ شهروند سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ زندانی سنی شده بود که به گفته جیش‌العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران بوده‌اند.