نمای ساختمان‌های تهران هم باید مجوز بگیرد

حق نشر عکس ISNA

شهرداری تهران اعلام کرده از امسال مالکان ساختمان‌ها برای گرفتن اجازه ساخت، باید نقشه نمای ساختمان را هم به شهرداری ارائه کنند.

دستور تازه شهرداری پایتخت ایران برای ساختمان‌هایی اجرا می‌شود که مالکان آن‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۳ تقاضای دریافت پروانه ساخت داده باشند.

مجتبی طبقی، قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران می‌گوید دست مهندسان معمار در طراحی نمای ساختمان باز است اما مقررات و توصیه‌های شهرداری باید رعایت شود.

به گفته آقای طبقی، طراحان نمی‌توانند بیش از ۴۰ درصد شیشه در نمای ساختمان‌ها به کار بگیرند یا از رنگ‌هایی استفاده کنند که با ساختمان‌های مجاور هماهنگ نباشد.

در سال‌های گذشته، ضوابط مشخصی برای طراحی نمای ساختمان در پایتخت ایران وجود نداشته است و همین موضوع باعث انتقاد کار‌شناسان شهری از بی‌نظمی و ناهماهنگی نمای شهر تهران شده است.

یکی از انتقاد‌ها این بوده است که استفاده بیش از اندازه از نمای شیشه‌ای می‌تواند باعث هدر رفتن انرژی شود یا هنگام زلزله خطرات بیشتری ایجاد کند.

سال ۱۳۹۲ موضوع اجرای طرح ضابطه‌مند کردن نمای ساختمان‌ها در شورای شهر و شهرداری تهران مطرح شد.

اعضای شورای شهر تهران به شهرداری تاکید کرده بودند که باید از نمادهای محلی و بومی برای طراحی ساختمان‌ها بیشتر استفاده شود.

مطالب مرتبط