ظریف: به گفتگوی حقوق بشری با اتریش ادامه می‌‌دهیم

حق نشر عکس ISNA

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اتریشی خود سباستین کورتز، گفت که ایران به گفتگوهای حقوق بشری با اتریش ادامه خواهد داد.

آقای ظریف گفت: "ما همواره در زمینه موضوعات حقوق بشری با اتریش گفتگو داشته‌ایم و آن را ادامه خواهیم داد. هر زمان این گفتگو‌ها بر اساس درک متقابل و رسیدن به درک مشترک باشد از آن استقبال می‌کنیم."

وزیر امور خارجه ایران امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) در نشست خبری در تهران ضمن اظهار امیدواری نسبت به گسترش روابط با کشورهای دیگر گفت مذاکرات جاری ایران با قدرت‌های غربی تنها در باره مساله هسته‌ای است و شامل برنامه موشکی ایران نخواهد بود.

سباستین کورتز نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که دستیابی به توافقی جامع با ایران به ثبات منطقه کمک می‌کند و نباید شانس رسیدن به آن را از دست داد.

او گفت که در ایران همه به یک گونه فکر نمی‌کنند و برخی با توافق با غرب مخالفند "اما در نهایت این نظر اکثریت مردم ایران است که اهمیت دارد."

بهبود روابط خارجی یکی از سیاست‌های محوری دولت حسن روحانی است و ایران و قدرت‌های غربی سال گذشته پس از نزدیک به یک دهه اختلاف نظر به توافقی موقت درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند. طرفین امیدوارند که در ماه‌های آینده به توافقی جامع نیز در این باره دست یابند.

با این حال ایران و غرب در باره مسائل حقوق بشری اختلاف نظر دارند و از جمله اخیرا تصویب قطعنامه‌ای در پارلمان اروپا اعتراض مقام‌های ایرانی را برانگیخت.

مطالب مرتبط