سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپا لغو شد

حق نشر عکس b
Image caption ریاست گروه پارلمانی اروپا را در سفر به ایران خانم تاریا کروننبرگ به عهده داشت

گروه روابط پارلمانی ایران امروز (سه‌شنبه ۱۹ فروردین، ۸ مارس) با صدور بیانیه‌ای سفر خود را به اروپا لغو کرد.

کاظم جلالی، رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اروپا، در این بیانیه‌ که خطاب به تاریا کرونبرگ، رییس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا، نوشته شده است، اعلام کرد بعلت "صدور قطعنامه‌ای غیرمنتظره" علیه ایران، این گروه از سفر به اروپا "منصرف" شده است.

در این بیانیه به بیش از "شصت" قطعنامه‌ای که اتحادیه اروپا علیه ایران صادر کرده اشاره و به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایران "غیردموکراتیک" خوانده شده اعتراض شده است.

به نوشته این بیانیه، اتحادیه اروپا دچار "خود بزرگ‌بینی مفرط" است و کشورهای اروپایی به "اقدامات ضد حقوق بشری" و "حمایت از تروریست‌ها" در کشورهایی مثل سوریه و عراق و افغانستان متهم شده‌اند.

در آذر ماه سال گذشته یک هیئت هشت نفره از نمایندگان پارلمان اروپا به دعوت گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا به تهران سفر کرد.

ریاست این هیئت را خانم کرونبرگ، بعهده داشت. این گروه با تعدادی از ناراضیان و فعالان سیاسی در ایران ملاقات کرده بود.

در پایان این سفر، هیئت پارلمانی اروپا از گروه روابط پارلمانی ایران برای سفر مشابهی به اروپا دعوت کرد که قرار بود ۲۷ و ۲۸ فروردین انجام گیرد.

هفته گذشته کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را در مورد "راهبرد اتحادیه اروپا در مورد ایران" تصویب کرد که جنبه اجرایی ندارد و شامل توصیه‌هایی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با ایران است.

این قطعنامه، از توافق هسته‌ای ژنو، بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا و اقدام حسن روحانی در تنظیم منشور حقوق شهروندی استقبال کرده اما بشدت از "نقض پیوسته و سیستماتیک حقوق بشر" در ایران انتقاد کرده بود.

حق نشر عکس a
Image caption قطعنامه پارلمان اروپا واکنش شدید محافظه‌کاران را در ایران به دنبال داشت.

در این قطعنامه از هیات‌های پارلمانی اروپا خواسته شده بود در صورت سفر به ایران، با منتقدان حکومت، فعالان جامعه مدنی و زندانیان سیاسی ایران ملاقات کنند.

صدور این قطعنامه باعث واکنش مجلس و دولت ایران شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، دو روز پیش این مصوبه را "تبلیغاتی، انشاگونه" و دچار "پریشان‌گویی" خواند و از اظهارات مداخله‌جویانه اتحادیه اروپا در "ساختار دموکراتیک کشور، انتخابات، حقوق بشر و حقوق زنان" و پیش کشیدن "افکار منحط جنسی" انتقاد کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همان روز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: "دولت اجازه نخواهد داد هیچ هیات پارلمانی از اروپا با شروطی که در قطعنامه اخیر پارلمان اروپا آمده است، به ایران سفر کنند."

آقای ظریف گفت: "پارلمان اروپا در شان و جایگاه اخلاقی نیست که بتواند در رابطه با وضعیت دیگر کشورها اعلام نظر کند."

در همان روز طرحی دو فوریتی برای پاسخ دادن به مصوبه پارلمان اروپا به هیات رئیسه مجلس ایران ارائه شد که حدود ۱۰۰ نماینده آن را امضا کردند.

مطالب مرتبط