کاخ سفید: به ایران گفته‌ایم ابوطالبی گزینه مناسبی نیست

حمید ابوطالبی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ابوطالبی می گوید هرچند عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده اما نقشی مستقیم در گروگانگیری نداشته است

دولت آمریکا می‌گوید به ایران اطلاع داده که حمید ابوطالبی 'گزینه مناسبی' برای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیست.

آقای ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران است و در هفته‌های گذشته از او به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل متحد نام برده شده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در عین حال توضیحی در این باره نداده است که آیا واشنگتن درخواست روادید حمید ابوطالبی را رد یا تایید می‌کند.

آقای ابوطالبی در گذشته سفیر ایران در بلژیک، ایتالیا، استرالیا و اتحادیه اروپا بوده است.

یک روز پیش سنای آمریکا به طرحی رای داد که بر اساس آن افرادی که معلوم شود "در فعالیت‌های تروریستی، جاسوسی یا تهدید علیه امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند"، از روادید ایالات متحده محروم می‌شوند.

این طرح برای منع ورود حمید ابوطالبی به آمریکا به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل متحد مطرح شده بود.

پیش از این وزارت امور خارجه ایران در واکنش به مصوبه سنای ایالات متحده گفته بود منتظر پاسخ رسمی مقامات آمریکایی از مسیر دیپلماتیک می‌ماند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود سفیر پیشنهادی برای سازمان ملل متحد، "شایستگی این جایگاه را دارد".

در روزهای گذشته مقام‌های دولت آمریکا انتصاب احتمالی حمید ابوطالبی به سمت نماینده جدید ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را "مایه نگرانی" خوانده و گفته بودند که نگرانی در این باره را با تهران در میان گذاشته‌اند.

'مترجم' ؛ 'تروریست'

Image caption حمله به سفارت آمریکا در آبان ۱۳۵۸ خورشیدی و گروگان‌گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی به قطع کامل روابط دو کشور منجر شد.

گفته می‌شود که آقای ابوطالبی عضو گروه دانشجویان پیرو خط امام بوده که در حمله به سفارت آمریکا در تهران در آبان ۱۳۵۸ خورشیدی و گروگان‌گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی دست داشتند.

آن گروگان‌گیری برای ۴۴۴ روز ادامه داشت و به قطع کامل روابط تهران و واشنگتن منجر شد.

حمید ابوطالبی می‌گوید با گروه "دانشجویان پیرو خط امام" کار کرده اما نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و از جمله در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروه بوده است.

برخی دیگر از افراد محوری در حمله به سفارت آمریکا و گروگان‌گیری پس از آن، اظهارات آقای ابوطالبی را در این باره تایید کرده‌اند و گفته‌اند او در حلقه اصلی این گروه نبوده است و حتی به عنوان عضو این گروه هم شناخته نمی‌شد.

حق نشر عکس Isna
Image caption برخی منابع نوشته‌اند علی طیب‌نیا، وزیر اقتصادی نیز عضو گروهی بوده که به سفارت آمریکا حمله کرد. او چند ماه پیش به واشنگتن پایتخت آمریکا سفر کرده بود.

طرح سنا برای منع ورود آقای ابوطالبی را تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس مطرح کرده بود.

این سیاستمدار جنجالی که به اظهارنظرهای تندش در مسائل داخلی و خارجی شهرت دارد، گفته است که حمید ابوطالبی "به اذعان خودش یک تروریست است."

گروهی از سناتورها هم پیش‌تر در نامه‌ای به جان کری، وزیر خارجه آمریکا، آقای ابوطالبی را از "طراحان اصلی" حمله به سفارت آمریکا و گروگان‌گیری بر شمرده بودند.

طرح مصوب سنا اکنون باید به تصویب مجلس نمایندگان هم برسد و بعد برای اجرا به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد.

گزارش شده که دولت آمریکا در ماه‌های اخیر درباره درخواست روادید حمید ابوطالبی دست نگه داشته اما در عین حال آن را رد هم نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌تر در این باره تاکید کرده بود که این کشور به عنوان میزبان سازمان ملل متحد، موظف است به جز در موارد بسیار استثنایی به نمایندگان معرفی‌شده کشورهای دیگر روادید دهد.

این سخنگو همچنین گفته بود که نمی‌تواند در مورد نتیجه درخواست احتمالی روادید دیپلماتیک برای حمید ابوطالبی اظهارنظر کند.

برخی دیگر از اعضای فعال "گروه دانشجویان پیرو خط امام" در دولت ایران سمت‌های بالایی دارند؛ از جمله معصومه ابتکار که زمانی سخنگوی گروه گروگان‌گیر بود و اکنون معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست است.

برخی منابع هم نوشته‌اند علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت حسن روحانی نیز عضو این گروه بوده است. آقای طیب‌نیا مهرماه گذشته برای دیدارهایی در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، به واشنگتن پایتخت آمریکا سفر کرده بود.

مطالب مرتبط