انتقاد ایران از گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا

حق نشر عکس ISNA
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از 'برخورد سیاسی با مقوله حقوق بشر' انتقاد کرده است

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از گزارش تازه وزارت خارجه بریتانیا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کرده و آن را 'تکرارای و مغرضانه' خوانده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خانم افخم گفت که این گزارش 'مبتنی بر نگاهی کاملا یکسویه به واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران' تدوین شده است.

وزارت خارجه بریتانیا، روز پنجشنبه (۱۰ آوریل، ۲۱ فروردین) گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۳ میلادی را منتشر کرد.

در بخشی از این گزارش که به ایران اختصاص دارد از بعضی 'اقدامات مثبت' دولت ایران در زمینه حقوق بشر، بعد از انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری، استقبال شده اما در عین حال آمده است: "این گام‌های ابتدایی از گشودن راهی برای ایجاد تحولات گسترده در وضعیت حقوق بشر ایران بازمانده است و وعده‌های آقای روحانی هنوز شکل واقعیت به خود نگرفته‌ است."

وزارت خارجه بریتانیا در گزارش تازه خود از 'بالا بودن آمار اعدام، آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی، و فقدان آزادی مطبوعات در ایران' انتقاد کرده است.

در این گزارش آمده است: "بریتانیا همچنان در صف اول تلاش‌های بین‌المللی برای متقاعد کردن حکومت ایران به رسیدگی به کارنامه اسفناک حقوق بشر خود قرار دارد."

'معیارهای دوگانه'

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش وزارت خارجه بریتانیا گفته است که ایران با اعمال 'معیارهای دوگانه و برخورد سیاسی با مقوله حقوق بشر' مخالف است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خانم افخم با اشاره به قتل یک ایرانی در شهر بریستول در انگلستان گفته است: "نقض روزمره حقوق اقلیت‌ها، مسلمانان و مهاجران شواهدی عینی است که بر اساس آن دولت انگلیس نمی‌تواند مدعی دفاع از حقوق بشر باشد و برای دیگر ملت‌‎ها و از جمله ملت بزرگ ایران و دولت برخاسته از آرای مردم راهکار تعیین کند."

در گزارش وزارت خارجه بریتانیا از انتشار پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهوری ایران استقبال شده، اما آمده است: "بدون تغییر قوانین، و بدون تغییر رویکرد قوه قضائیه و نیروهای امنیتی بعید به نظر می‌رسد که این منشور بتواند تحولی حقیقی در زمینه حقوق بشر ایجاد کند."

انتشار گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا با واکنش شدید مقام‌های ایران به قطعنامه انتقادی پارلمان اروپا درباره وضعیت حقوق بشر ایران هم‌زمان شده است.

بعضی از مقام‌ها و مجامع اروپایی و بین‌المللی خواهان توجه به مسئله حقوق بشر در ایران هم‌زمان با گرم‌تر شدن فضای دیپلماتیک با تهران به دلیل توافق هسته ای ژنو هستند.

ایران و بریتانیا بعد از حدود دو سال توقف روابط دیپلماتیک، اواسط زمستان گذشته اعلام کردند که روابط تهران و لندن به صورت مستقیم و از طریق کاردارهای غیر مقیم ادامه پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط