تجمع شهروندان در اعتراض به قطع درختان باغ سیب محدوده کاخ شمس

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جمعی از ساکنان استان البرز و بعضی اعضای شورای شهر کرج در ایران در اعتراض به "قطع درختان" باغ سیب مهرشهر مقابل این باغ تجمع کردند.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که اعتراض شهروندان به "قطع مخفیانه دو هزار اصله درخت" در ایام نوروز امسال است.

باغ سیب مهرشهر که مساحت آن بیش از ۳۰۰ هکتار است، بخشی از محوطه تاریخی کاخ مروارید معروف به کاخ شمس بوده که بعد از انقلاب اسلامی حکومت ایران آن را مصادره و به بنیاد مستضعفان واگذار کرده است.

شمس پهلوی، خواهر شاه سابق ایران، مالک اصلی کاخ مروارید بود.

'آزادی متخلفان با وثیقه'

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فاطمه اسکندری، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر کرج گفته فقط ظرف چند روز، بیش از دو هزار اصله درخت باغ سیب به طور غیرقانونی قطع شده است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption دادستان عمومی کرج با تایید خبر قطع درختان گفته متخلفان به دادگاه احضار شده‌اند

علی فرهادی، دادستان عمومی کرج هم قبل از این تجمع در یک مصاحبه مطبوعاتی به خبرنگاران گفته بود "یکی از شرکت‌های وابسته به یک دستگاه اجرایی" در این رابطه "متخلف" شناخته شده است.

نگرانی شهروندان کرج خشک شدن تدریجی باغ و تغییر کاربری آن به زمین مسکونی برای ساخت و ساز است. اما دادستان کرج گفته این باغ بخشی از میراث تاریخی استان البرز است و نمی‌توان کاربری آن را تغییر داد.

خبرگزاری مهر به نقل از محمدجواد کولیوند، نماینده کرج در مجلس گزارش داده که با شکایت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرج، مسئولان شرکت نگهداری‌کننده باغ سیب که "طرف قرارداد بنیاد مستضعفان است" به دادگاه احضار و با قید وثیقه آزاد شده‌اند.

مطالب مرتبط