رهبر ایران: سلامت خانواده اولویت دارد نه اشتغال زنان

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption آقای خامنه‌ای به مناسبت روز زن در جمع شماری از زنان ایرانی صحبت کرده است

رهبر ایران می‌گوید اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست و خانواده اولویت دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای که به مناسبت روز زن سخن می‌گفت، اعلام کرد باید مرکزی مطالعاتی و فراقوه‌ای برای تدوین راهبرد همه‌جانبه درباره زن تشکیل شود.

بر اساس سخنان رهبر ایران، این راهبرد تازه باید از تفکرات "خائنانه اما ظاهرا دلسوزانه" نظریات غربی در زمینه اشتغال و برابری جنسیتی دور بماند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته بار‌ها بر ضرورت افزایش جمعیت، اولویت قراردادن خانواده و بازنگری در اشتغال زنان در جامعه تاکید کرده است.

همگام با دیدگاه‌های بالا‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران، دولت و مجلس تا کنون طرح‌های دورکاری، افزایش مرخصی زایمان، تفکیک جنسیتی و محدودیت انتخاب رشته دانشگاهی، و توقف برنامه‌های جلوگیری از بارداری را اجرا کرده‌اند.

'برابری جنسیتی، طرحی غربی است'

آیت‌الله خامنه‌ای که برابری جنسی زن و مرد را از "حرف‌های کاملا غلط غرب" می‌داند، می‌گوید "این‌که زنان برخی مشاغل را به عهده نگیرند، هیچ ننگ و نقصی نیست، بلکه چیزی غلط است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد."

حق نشر عکس KHAMENEI.IR

رهبر ایران امروز ۳۰ فروردین در جمع شماری از زنان گفته است: "با کدام منطق باید زنان که خداوند آنان را از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه ویژه‌ای از زندگی آفریده است، در عرصه‌هایی وارد کنیم که آن‌ها را دچار رنج و سختی می‌کند؟"

او درباره محدودیت تحصیل زنان در بعضی از رشته‌ها که به‌تازگی در دانشگاه‌ها اجرا شده، می‌گوید "اگر تفاوتی هم باشد ضد عدالت نیست چرا که نباید رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که متناسب با طبیعت زنان نیست به آنان تحمیل شود."

آیت‌الله خامنه‌ای اشتغال و مدیریت زنان را تا جایی که با خانواده منافات نداشته باشد، بدون ایراد توصیف کرده است.