امیدواری ظریف به گسترش روابط ایران و اروپا بعد از توافق جامع اتمی

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ظریف گفته فرصتی که برای بهبود روابط دو و چندجانبه ایران فراهم شده، ممکن است دیگر تکرار نشود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده که با به نتیجه رسیدن توافق جامع اتمی، روابط ایران و اروپا گسترش پیدا کند.

آقای ظریف در دیدار با ادگار رینکویچ، وزیر امور خارجه لتونی در تهران ضمن اشاره به این موضوع که لتونی در اوایل سال آینده میلادی (دی ماه ۱۳۹۳) رئیس دوره ای اتحادیه اروپا می شود، گفته است این سفر زمینه گسترش روابط ایران و اروپا را فراهم می کند.

محمدجواد ظریف از نقش لتونی در منطقه از جمله فعالیت های این کشور در افغانستان تمجید کرده و خواهان افزایش روابط دوجانبه با لتونی شده است.

سفر آقای رینکویچ اولین دیدار یک وزیر امور خارجه لتونی از ایران است. هیات همراه وزیر امور خارجه لتونی سیاسی و اقتصادی است و به گفته میزبانان ایرانی او، یکی از اهداف این سفر گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور است.

روابط ایران و اروپا که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به طور چشمگیری بهبود یافته بود، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به شدت رو به افول گذاشت اما از زمان پیروزی حسن روحانی رفت و آمد مقام های اروپایی افزایش یافته و به دنبال توافق اتمی ژنو، روابط ایران و اروپا رو به گسترش نسبی است.

یک روز پیش از این مجله آمریکایی فارین افرز (سیاست خارجی) مقاله‌ای از محمدجواد ظریف منتشر کرده بود که طی آن وزیر خارجه ایران نوشته انتخابات ریاست جمهوری ایران "مسیری متفاوت" در روابط دو و چندجانبه با ایران به وجود آورده است.

آقای ظریف نوشته ضروری است "با مدیریت شجاعانه از این فرصت تاریخی - که ممکن است دوباره فراهم نشود - بهره برداری شود. این فرصت نباید از دست برود."

مطالب مرتبط