تعدادی از زندانیان رجایی شهر به اعتصاب‌كنندگان اوین پيوستند

حق نشر عکس bbc

براساس گزارش‌های رسیده از ایران، دست کم شش نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با زندانیان بند ۳۵۰ اوین و در حمایت از اعتصاب غذای این زندانیان، از روز گذشته (چهارشنبه، ۳ اردیبهشت) اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

به گزارش سایت کلمه، این گروه از زندانیان سالن ۱۲ زندان رجایی شهر در بیانیه‌ای با اشاره به "قانون شکنی‌های دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی" گفته‌اند: "موضع‌گیری‌های متناقض رییس /پیشین/ سازمان زندان‌ها که مستقیما مقام مسئول محسوب می‌شود، از تکذیب حادثه تا تخفیف و تمسخر قربانیان را شامل می‌شود. موضع‌گیری شبهه‌انگیز وزیر دادگستری و سکوت معنادار وزارت اطلاعات از جمله واکنش‌های غیرقابل توجیه مقامات دولتی محسوب می‌شود."

مسعود باستانی، سعید مدنی، مهدی محمودیان از جمله امضا کنندگان این بیانیه در بخش دیگری از آن نوشته‌اند: "متاسفانه در سالیان پس از پیروزی انقلاب اصول مربوط به حقوق ملت مندرج در قانون اساسی، بارها از سوی مسئولان کشور نقض شده و قوه‌ قضاییه نیز نه تنها در برابر این تخلفات رفتاری مسئولانه از خود نشان نداد بلکه در بسیاری موارد، خود سردمدار قانون‌شکنی‌ها بوده است."

در پی حمله پنج‌شنبه گذشته (۲۸ فروردین) نیروهای امنیتی به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، تعدادی از زندانیان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به گفته خانواده‌‌های این زندانیان، در ملاقات روز دوشنبه (اول اردیبهشت) آثار این حمله و ضرب و جرح مشهود بوده است.

خانواده‌ها همچنین گفته‌اند که پس از درگیری روز پنج‌شنبه، ماموران زندان موهای برخی زندانیان را تراشیده‌اند. به گفته خانواده‌ها شماری از دیگر زندانیان نیز در اعتراض به این موضوع و همراهی با این عده موی خود را تراشیده‌اند.

'آقای روحانی پیگیری کنید'

در ادامه واکنش‌ها به واقعه بند ۳۵۰ زندان اوین، ۴۰۰ نفر از فعالان مدنی و سیاسی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار پیگیری وقایع زندان اوین شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: "ایمان داریم این ایستادگی و آزادگی شما بر تارک تاریخ این مملکت ثبت خواهد شد و سینه ی های سوخته از ظلم این مادران و همسران هرگز از یاد نخواهد برد حقوقدانی را که در برابر باتوم برهنه ی سرهنگ ها یاری شان نمود. در برابر ظلم آشکار 'پنجشنبه‌ سیاه اوین' سکوت نکنید. نه مقتضای اخلاق و دیانت و قانون‌گرایی است و نه به مصلحت دولت. واکنش مناسب دولت هم لازمه‌ی تدبیر است و هم حافظ امید."

در ادامه این نامه از آقای روحانی خواسته شده است که با "مامور کردن 'شورای عالی امنیت ملی' برای تشکیل 'کمیته‌ ویژه‌ حقیقت‌یاب' درباره‌ی 'وقایع ۲۸ فروردین در اوین' و درگیر کردن ارگان‌ها و قوای متعدد هم به تقاضای افکار عمومی پاسخ" داده شود.

خانواده‌های زندانیان می‌گویند همچنان در انتظار پاسخ مسئولان هستند و روز شنبه، ۶ اردیبهشت، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان بند ۳۵۰ اوین در مقابل زندان اوین تحصن می‌کنند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران روز گذشته از "تشکیل تیمی" برای "بررسی وقایع اخیر زندان اوین" خبر داد.

روز گذشته همچنین غلامحسین اسماعیلی از سمت ریاست سازمان زندان‌ها برکنار و به ریاست دادگستری استان تهران منصوب شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به تغییر سمت آقای اسماعیلی گفته است: "این موضوع هیچ ارتباطی با اتفاقات اخیر در زندان اوین ندارد. این تصمیم از حدود ۵۰ روز قبل گرفته شده بود و با توجه به شایستگی های آقای اسماعیلی به جای آقای آوایی در دادگستری استان تهران حضور خواهد یافت."