وزارت بهداشت ایران: هر ساعت دو نفر در ایران به علت آلودگی هوا می‌میرند

حق نشر عکس AP

علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت ایران امروز (شنبه ۶ اردیبهشت) در نخستین روز از هفته سلامت با اشاره به مشکلات و خطرات آلودگی هوا در ایران گفت: "در هر ساعت دو نفر به علت آلودگی هوا فوت می‌کنند."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای سیاری با اشاره به مسئله آلودگی هوا، با ارائه آماری در خصوص وضعیت آلودگی هوا در تهران گفت: "در سال ۹۱، پنج درصد روزهای تهران هوای پاک داشت."

براساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در سایت برنامه محیط زیست سازمان ملل منتشر شده است، حدود هفت میلیون نفر به علت آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ جان خود را از دست داده‌اند که این رقم دو برابر پیش‌بینی‌ها است.

از این هفت میلیون نفر، ۴.۳ میلیون نفر به علت آلودگی هوای خانه ها در اثر دود و آلودگی ناشی از سوخت و اجاق‌های خوراک‌پزی نامناسب جان باخته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در فضای بیرونی در شهرها و روستاها در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند.

سال گذشته، سازمان بهداشت جهانی آماری از ۱۰ شهر آلوده جهان ارائه کرد. بنابر اعلام این سازمان، اهواز آلوده ترین شهر جهان در رتبه نخست و کانپور در هند در رتبه دهم قرار داشت. در میان این ۱۰ شهر آلوده سنندج، کرمانشاه و یاسوج نیز از ایران قرار داشتند.

مطالب مرتبط