انتشار دوباره هفته‌نامه ۹ دی به حکم قوه قضاییه

هفته نامه ۹ دی حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول هفته نامه اصولگرای ۹ دی بعد از انتشار مجدد آن

هفته نامه اصولگرای ۹ دی، وابسته به تشکل "جبهه پایداری"، با حکم قوه قضاییه ایران انتشار خود را از سر گرفت.

هیات نظارت بر مطبوعات ایران، در ۲۷ اسفند سال گذشته جلوی ادامه انتشار این نشریه را گرفته و پرونده آن را به دستگاه قضایی فرستاده بود.

نشریه ۹ دی، برای نخستین شماره خود بعد از رفع توقیف، تیتر "بازگشت شارلاتانیزم مطبوعاتی" را انتخاب کرده است.

گزارش مربوط به این تیتر به انتقاد از نشریات اصلاح طلب اختصاص دارد، ولی همزمانی انتخاب آن با شروع به کار مجدد این هفته‌نامه، با واکنش طنزآلود برخی رسانه ها مواجه شده است.

در پی توقیف ۹ دی، حمید رسایی مدیرمسئول این نشریه گفته بود که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در نامه ای دلیل این توقیف را بی توجهی او به تذکرات قبلی هیئت نظارت بر مطبوعات دانسته است.

آقای رسایی همچنین پیش بینی کرده بود که نشریه ۹ دی "به زودی رفع توقیف خواهد شد".

آقای رسایی در اوایل اردیبهشت، در اظهاراتی جداگانه خبر از تبرئه ۹ دی در دادگاه داد و با تشکر از قوه قضاییه اعلام کرد که نشریه او "با صلابت به راه خود ادامه می دهد".

به نوشته رسانه های ایران، هیئت نظارت بر مطبوعات پرونده ۹ دی را بر اساس بندهای ۸ و ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات به مراجع قضایی ارسال کرده بود.

بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، مربوط به "افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند" است.

بند ۱۱ همین ماده نیز به "پخش شایعات و مطالب خلاف واقع ویا تحریف مطالب دیگران" اشاره دارد.

طبق قانون مطبوعات ایران، هیئت نظارت بر مطبوعات می تواند در صورت بروز تخلفات فوق، نشریه ای را توقیف و ظرف یک هفته پرونده آن را برای رسیدگی به دادگاه ارسال کند.