وزیر دادگستری: دولت کمیته‌ای برای درگیری بند ۳۵۰ اوین تشکیل نداده

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر دادگستری ایران پیشتر از 'جراحت مختصر' چند زندانی در درگیری اوین گفته بود

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، تشکیل کمیته‌ای برای بررسی درگیری در بند ۳۵۰ زندان اوین را رد کرد.

آقای پورمحمدی در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره سرانجام تحقیقات کمیته درباره وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین پرسید، گفت: "اصلا چنین کمیته‌ای به این معنایی که شما می‌گویید نبوده است."

پیش از این محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، از تشکیل تیمی برای پیگیری این مساله خبر داده بود.

وزیر دادگستری ایران امروز، شنبه ٢٠ اردیبهشت، در جمع خبرنگاران گفت: "بنا شده گزارشی در دولت تهیه شود و گزارش هم تهیه شده و تکمیلی‌اش هم انجام می‌شود." او گفته باید مقام‌های قضایی و رئیس‌ جدید سازمان زندان‌ها در این باره توضیحات لازم را بدهند.

آقای پورمحمدی پیش از این گفته بود درگیری به خصوصی در بند ۳۵۰ رخ نداده و تنها برای یکی دو نفر از زندانیان "جراحت مختصری" پیش آمده است.

روز پنج‌شنبه، ٢٨ فروردین، اخباری از درگیری ماموران امنیتی با زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ اوین منتشر شد. یکی از زندانیان گفت ماموران در این درگیری برخی را "به قصد کشت می‌زدند." خانواده‌های زندانیان نیز پس از ملاقات، اخبار درگیری را تایید کردند.

در مقابل مقام‌های قضایی ایران، هرگونه برخورد خشن با زندانیان را تکذیب کردند و تاکید داشتند در آن روز تنها یک بازرسی ساده انجام شده است.

کمتر از یک هفته پس از این اتفاقات رئیس سازمان زندان‌های ایران تغییر کرد. البته مقام‌های قضایی تاکید کردند که این تغییر ارتباطی با این وقایع نداشته است.

بستگان و آشنایان زندانیان سیاسی تجمعی در مقابل ریاست جمهوری برگزار کردند و خواهان رسیدگی به این واقعه شدند. کمی بعد از این تجمع کاوه دارالشفا، برادر یکی از زندانیان، بازداشت شد.

مطالب مرتبط