فرمانده نیروی دریایی سپاه: آمریکا مواظب است تیری در خلیج فارس‌ شلیک نشود

حق نشر عکس Fars
Image caption فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره چگونگی حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس اظهار نظر کرده است

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته است که نظامیان آمریکا که در خلیج فارس حضور دارند، از آبراه های بین المللی که در محدوده ایران قرار دارد، استفاده نمی کنند.

آقای فدوی به خبرگزاری فارس گفته است که "اگر به نقشه خلیج فارس نگاه کنید، آبراه‌های بین‌المللی وجود دارد که در محدوده ما قرار گرفته و سال‌هاست که آمریکایی‌ها از این آب‌های بین‌المللی که طبق روال معمول همه کشورها می‌توانند از آن بهره ببرند، استفاده نمی‌کنند و به محض اینکه از خلیج فارس رد می‌شوند گردش به چپ انجام می‌دهند و به سواحل جنوبی خلیج فارس می‌چسبند و ادامه مسیر می‌دهند." این گردش به چپ تاکنون باعث چند تصادف با نفتکش ها در خلیج فارس شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته است "هیچگاه در آب‌های سرزمینی و حتی در آب‌های بین‌المللی نزدیک ما، ناو آمریکایی دیده نمی‌شود و برای دیدن آنها باید نزدیک آب‌های سرزمینی کشورهای جنوب خلیج فارس شد."

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و مشخصا در کشور بحرین مستقر است.

آقای فدوی گفته "آمریکایی‌ها مواظب‌ترین کشور هستند که تیری در خلیج فارس شلیک نشود... به خصوص وقتی که تقسیم جغرافیایی بین نیروهای دریایی ارتش و سپاه صورت گرفت."

به گفته مقام های نظامی ایران مطابق دستور آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور، تامین امنیت منافع ایران در خلیج فارس به عهده نیروی دریایی سپاه است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته با انجام این تقسیم و استقرار نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس، همه وابستگان نظامی [سفارتخانه‌ها] را جمع کردیم و این تقسیم جغرافیایی را برایشان توضیح دادیم."

آقای فدوی در این گفت و گو خبر داده که نیروی دریایی سپاه "در مرکز کنترل فرماندهی به صورت روزانه با آمریکایی‌ها حرف" می زند و "این کار سال‌های طولانی است که انجام می‌شود."

فرمانده نیروی دریایی سپاه در این گفت و گو همچنین به نیروهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس را در صورت تهدید منافع ایران هشدار داده است.

آقای فدوی گفته "ما حق قانونی داریم که تنگه هرمز و خلیج فارس را کنترل کنیم لذا اگر شناورهای آمریکایی به اخطار سپاه جواب ندهند، بلافاصله مشاهده می‌کنند که تعداد زیادی از شناورهای ما اطراف آنهاست و یا سامانه‌های موشکی ما روی آنها قفل کرده است که البته عموما این اتفاق نمی‌‌افتد."