قوه قضائیه ایران دستگیری تازه در پرونده اختلاس ۳هزار میلیاردی را تایید کرد

حق نشر عکس Press TV
Image caption دادستان کل ایران خواستار بازگشت محمودرضا خاوری از متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی شده

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل در ایران بازداشت تازه ای در پرونده اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی را تایید کرده و بار دیگر خواستار بازگشت محمودرضا خاوری از متهمان اصلی این پرونده به ایران شده است.

آقای محسنی اژه ای درباره هویت فرد بازداشت شده گفته او "مسئول دولتی نبوده بلکه یکی از عناصری است که با شخص مه‌آفرید کار می‌کرده است و ارتباطاتی با برخی بانک‌ها و نهادها داشته و واسطه برخی پرداخت‌ها بوده است."

مه آفرید امیر خسروی متهم اصلی پرونده اختلاس است که دادگاه بدوی او را به اعدام محکوم کرده است. این پرونده به گفته مقام های قضایی، بزرگ ترین اختلاس تاریخ ایران است.

دادستان کل ایران گفته متهم بازداشت شده "در همان اوایل رسیدگی به خارج از کشور فرار کرد ولی به هر تقدیر با اقداماتی که انجام شد برگشت و باید به اتهاماتش رسیدگی شود." آقای اژه ای گفته "معمولا افرادی که نیستند همیشه یک سلسله مسایلی را دیگران علیه شان مطرح می کنند و دفاع این افراد نیز باید شنیده شود و تصمیم گیری شود."

این مقام عالی رتبه قضایی ایران گفته "اگر آقای خاوری خودش بازگردد حتما به نفعش است زیرا الان یک آدم فراری محسوب می شود و در نهایت هم دست عدالت به آنها خواهد رسید و این است که هرچه زودتر خودشان بازگردند و محاکمه شوند بهتر است." بر اساس گزارش ها آقای خاوری در کشور کانادا ساکن است.

دادستان کل ایران درباره پرونده محمد رویانیان رئیس سابق ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفته "الان سه نفر در ارتباط با این پرونده در بازداشت موقت به سر می برند و تعدادی نیز قبلا با قرارهای مناسب آزاد شدند. البته پرونده افرادی هم که با قرار وثیقه آزاد شده اند باز است و رسیدگی می‌شود."

برخی از رسانه های ایران می گوید آقای رویانیان به فاصله کوتاهی پس از بازداشت با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیاردی آزاد شد. آقای رویانیان رئیس پیشین بازرسی ویژه معاونت ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده اسبق پلیس راهنمایی و رانندگی و مدیر سابق باشگاه پرسپولیس است.

مطالب مرتبط