'تاریخ ایران باستان را به آمریکایی ها درس بدهید'

  • بهمن کلباسی
  • بی بی سی، نیویورک

هشت سال پیش وقتی فیلم ۳۰۰ به روی پرده سینماها رفت بسیاری از ایرانیان به خاطر آنچه تحریف تاریخ و ترسیم چهره ای خشن از سپاهیان هخامنشیان در این اثر خواندند به سازندگان فیلم اعتراض کردند.

با تمام هزینه و وقتی که تهیه کنندگان فیلم برای به تصویر کشیدن سپاهیان هخامنشی صرف کرده بودند، بازهم ادعای متمدن نبودن ارتش قوم پارس دل ایرانیان زیادی را به درد آورد و باعث به راه افتادن موجی برای اعتراض به درست وکامل نشان ندادن تصویر ایران باستان شد. این موج بعد از مدتی فروکش کرد اما هر از چندی در واکنش به آثار تلویزیونی و سینمایی دیگر که از دید جمعی از ایرانیان در آن تصویری مشابه ارائه می‌شد اعتراضی جدید شکل می‌گرفت.

اگرچه سیصد یک فیلم سینمای مملو از جلوه‌های ویژه و موجودات افسانه‌ای با محوریت ابرقهرمان ها بود که ایرانیان باستان را غیرمتمدن و فاقد انسانیت تصویر می‌کرد، ولی در زندگی واقعی تجربه ترسیم مخدوش از تاریخ ایران برای چند خانواده ایرانی در ایالت کالیفرنیا ملموس تر بود.

ژاله نیازی ساکن شهر سان‌فرانسیسکو به بی بی سی فارسی گفت وقتی دو سال پیش به همراه همسرش در جلسه انجمن خانه و مدرسه فرزندشان در دوره راهنمایی شرکت کرده بودند متوجه می شوند که کتاب درسی او کوچکترین اشاره مثبتی به تاریخ ایران باستان نکرده و برعکس فقط در هنگام بازگویی تاریخ جنگ های یونانیان از ایران نامی آورده شده. "وقتی از معلمش پرسیدم که چرا کمترین صحبتی در کلاس تاریخ در مورد ایران باستان نمی شود گفت چهارچوب کتاب های درسی را مقام های آموزشی ایالت کالیفرنیا تعیین می کنند و ما نمی توانیم خارج از آن تدریس کنیم."

زرین فرودسی که تجربه ای مشابه داشته گفت از اینکه در کتاب تاریخ فرزندش ایرانیان را متجاوز ترسیم کرده‌اند، بسیار عصبانی شده است.

از دید این خانواده ها انتشار و تولید آثار مکتوب و سینمایی در آمریکا که به راحتی تاریخ ایران باستان را بی تمدن نشان می دهد و یادی از دستاوردهای مثبت آن دوران نمی کند، ریشه در نبود آموزش صحیح در مدارس این کشور دارد.

آنها در همان زمان تصمیم گرفتند که با دعوت از دوستان خود در شهر سانفرانسیسکو و حومه کمپینی برای تغییر کتاب های درسی ایالتی راه بیندازند. دو سال پس از زده‌ شدن نخستین جرقه این ایده، تلاش‌های آغازکنندگان این حرکت نتایجی هم داشته و امروز این کمپین تمام عیار از حمایت تعداد رو به افزایش ایرانیان کالیفرنیا، اساتید دانشگاه‌های آمریکایی در رشته تاریخ ایران و تعدادی از نمایندگان مجلس سنای ایالتی برخوردار است.

این خانواده ها در وب‌سایت‌شان از ایرانی-آمریکایی‌ها و دیگر شهروندان می‌خواهند با امضای طوماری خطاب به نمایندگان مجلس سنای ایالتی آنها را تشویق به حمایت از طرحی کنند که یک سناتور برای تغییر و اصلاح کتاب های درسی ارائه داده است. این طرح معروف به "۱۰۵۷" قرار است روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) در دستور کار این مجلس قرار بگیرد.

آنها به بی بی سی فارسی گفتند تصویب این طرح بهترین روش ممکن برای اصلاح سیستم آموزشی ایالت شان و باز کردن راه برای ایرانیان در دیگر ایالت‌های آمریکاست تا به استناد به آنها هم بتوانند تاریخ ایران باستان را در کتاب های مدارس بگنجانند. این کمپین همچنین صفحه ویژه ای هم در فیس بوک دارد که در آن از آمریکایی ها به ویژه ایرانی تبارهای آمریکا می خواهند با پیوستن به آن از این کمپین حمایت کنند.

قدمی که سیامک خجسته عضو دیگر این گروه می گوید می تواند به آموزش دستاوردهای ایرانیان باستان در مدیریت، نقش زن و آزادی مذاهب در مدارس آمریکا بینجامد.