رئیس‌جمهوری ایران خواستار حضور فعال مردم در شبکه‌های اجتماعی شد

حسن روحانی: حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی به رسمیت می‌شناسم

منبع تصویر، PRESIDENT.IR

توضیح تصویر،

حسن روحانی: حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی به رسمیت می‌شناسم

رئیس‌جمهوری ایران از حضور مردم در شبکه‌های اجتماعی استقبال کرده و از وزارت ارتباطات خواسته پهنای باند و سرعت اینترنت را افزایش دهد.

حسن روحانی گفته دوران استبداد و رساندن پیام از طریق بلندگو، منبر و تریبون‌های یک‌طرفه و سنتی به سر آمده است.

او که در جشنواره‌ای با عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنرانی می‌کرد، خطاب به کسانی که از حضور جوانان در فضای سایبر نگران هستند، گفت باید دنیای اینترنت را به عنوان یک فرصت برای معرفی "هویت اسلامی و ایرانی" دید.

رئیس‎‌جمهوری ایران در جمع کارکنان وزارت ارتباطات گفته است: "از شرایط پهنای باند اینترنت در کشور راضی نیستم. قرار ما با وزارت ارتباطات این است که هرچه زود‌تر به نسل سوم و چهارم برسیم و پهنای باند نه تنها برای منازل و تجارتخانه‌ها‌ بلکه حتی برای موبایل‌هایی که در دست مردم است، افزایش پیدا کند."

او پیشتر هم از وزارت ارتباطات خواسته بود فیلترینگ واتس‌اپ را متوقف کند. واتس‌اپ یکی از برنامه‌های نرم‌افزاری است که کاربران از طریق آن ارتباط متنی و تصویری برقرار می‌کنند.

رئیس‌جمهوری ایران در حالی از شبکه‌های اجتماعی و حضور در فضای مجازی حمایت می‌کند که بعضی روحانیون محافظه‌کار مانند احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد از سیاست‌های ارتباطی دولت به شدت انتقاد می‌کنند.

'ماهواره ایمان را نبرد'

آقای روحانی گفت اوایل انقلاب عده‌ای نگران این بودند با وارد شدن ویدئو به کشور "ایمان جوانان پر می‌زند."

به گفته رئیس‌جمهوری ایران، بعد از ویدئو نوبت دستگاه‌های ماهواره شد و این‌که "اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با یک دیش مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد، چگونه ایران و اسلامیت می‌ماند؟"

به اعتقاد حسن روحانی هر دوی این رسانه‌ها وارد ایران شدند اما بر "ایمان جوانان" و "هویت مردم" اثر نداشتند؛ بلکه به گفته رئیس‌جمهوری، حضور جوانان در مسجد‌ها و محافل انقلابی بیشتر هم شد.

او می‌گوید: "دیدیم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالکن تاثیرگذار نبود؛ نه ایمان مردم پر زد و رفت و نه هویت مردم از دست رفت."

آقای روحانی گفت حالا نوبت نگرانی عده‌ای از اینترنت است اما افزود که او "حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی در کشور به رسمیت" می‌شناسد.

او از مردم و بخش خصوصی خواسته "بلوک فارسی" را در شبکه‌های اجتماعی تقویت کنند و حضوری فعال داشته باشند.