مذاکرات یک روزه ایران و آژانس در تهران

حق نشر عکس Getty
Image caption معاون مدیرکل آژانس و رضا نجفی پیش از این هم در تهران با هم مذاکره کرده بودند

در حالی که مذاکرات کارشناسی جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ برای هفته‌های آتی برنامه ریزی شده، روز سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت نشستی یک روزه میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران برگزار شده است.

به گزارش رسانه های ایران، دستور کار این نشست، بررسی موارد سیزده‌ گانه مورد توافق ایران و آژانس در پایان مهلت مقرر است که با هدف افزایش همکاری و شفافیت بیشتر از سوی ایران، طرح ریزی شده بود.

ایران می گوید همکاری بیشتر این کشور با آژانس باعث تقویت اعتماد دو طرف و تاثیر مثبت بر مذاکرات اتمی با شش قدرت جهانی می شود.

در این مذاکرات، رضا نجفی، نماینده دائم ایران در مقر آژانس، سرپرستی هیات ایرانی و سرپرستی هیات آژانس را معاون مدیرکل این نهاد بر عهده دارند. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته این نشست بر اساس توافق قبلی دو طرف انجام می شود.

بر اساس توافق آبان ماه ۱۳۹۲ (نوامبر ۲۰۱۲) میان ایران و آژانس قرار شده بود که ایران در شش مورد همکاری نزدیکی با آژانس داشته باشد. بازدید از معدن گچین بندرعباس و کارخانه آب سنگین اراک و شفافیت بیشتر درباره غنی سازی لیزری از جمله موارد توافق شش گانه بود.

حدود سه ماه بعد از این توافق، در بهمن ۹۲ (فوریه ۲۰۱۴) دو طرف درباره ارائه اطلاعات هفت گانه از ایران به آژانس توافق کردند. بازدید از مرکز لیزر لشکرآباد، راکتور اراک، ارائه اطلاعات بیشتر درباره معدن ساغند یزد و کارخانه تغلیظ اردکان از جمله این موارد هفت گانه بود.

بر اساس توافق ایران و آژانس قرار بود این موارد تا ۲۵ اردیبهشت (۵ روز پیش از نشست امروز در تهران) اجرایی شود. خبرگزاری های ایران می گویند انتظار می رود در مذاکرات امروز مقام های ایران و آژانس، ارزیابی نهایی از اجرای این دو توافق اعلام شود.