وزیر نیروی ایران: اگر مصرف آب مدیریت نشود، کشاورزی تعطیل می‌شود

حق نشر عکس Tasnim
Image caption وزیر نیروی ایران می گوید با هزینه فعلی آب، کشاورزی مقرون به صرفه نیست

حمید چیت چیان وزیر نیروی ایران گفته است: اگر مصرف آب را مدیریت نکنیم و جلوی برداشت غیرمجاز از آب های زیرزمینی را نگیریم "به مرور شاهد پایین رفتن سطح آب، شوری دشت ها، خشکسالی و در نتیجه تعطیلی کشاورزی خواهیم بود."

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا به نقل از آقای چیت چیان نوشته که "با بازده کنونی آبیاری و همچنین هزینه ای که صرف استخراج آب می شود، تولید محصولات کشاورزی در کشور مقرون به صرفه نیست."

ایران چند سال است که دوره خشکسالی را پشت سر می گذارد و بخش های زیادی از تالاب ها و دریاچه های داخلی نظیر هامون و ارومیه خشک شده است.

گزارش‌های رسمی نشان می دهد که نیمی از جمعیت ایران با کمبود آب آشامیدنی روبه رو هستند و در صورتی که شهروندان به خصوص در شهرهای بزرگ صرفه‌جویی نکنند، دولت ناچار خواهد شد در تابستان آب آشامیدنی را در برخی مناطق نظیر شهر تهران جیره بندی کند.

وزارت نیرو به دنبال جدا کردن آب آشامیدنی با آب برای دیگر مصارف نظیر مصارف بهداشتی است و سعی دارد تا از این طریق بتواند مشکل آب آشامیدنی را کمتر کند اما این یک برنامه درازمدت است و هزینه زیادی نیاز دارد.

وزیر نیرو می گوید که "امیدواریم این طرح را طی چهار سال آینده عملیاتی کرده و یا دست‌کم زیرساخت مناسب را برای این کار فراهم کنیم."

برخی کارشناسان خشکسالی، کمبود بارش و عدم مدیریت در استفاده از آب رودخانه‌ها و احداث بی‌رویه سدها را از دلایل بروز وضعیت فعلی عنوان کرده‌اند.

سطح آب‌های زیرزمینی نیز به دلیل استفاده بیش از حد و بی رویه از طریق حفر چاه‌های عمیق به شدت افت کرده و کشاورزی ایران را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وزیر نیروی ایران هشدار داده که اگر مصرف آب در بخش کشاورزی و مصرف خانگی مدیریت نشود، "مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم در آینده به مراتب بیشتر و پیچیده تر خواهد شد."

به گفته آقای چیت‌چیان، متوسط ارزش افزوده محصولات تولیدی کشاورزی در ایران با مصرف هر مترمکعب آب حدود ۱۰ هزار ریال (۳۰ سنت) است درحالی که این رقم در کشورهای منطقه حدود دو دلار است.

وزیر نیرو در عین حال گفته که اگر الگوی کشت و آبیاری به سمت کشاورزی صنعتی سوق پیدا کند، می توان "ارزش افزوده محصولات کشاورزی را افزایش داد.

آقای چیت چیان در دیدار با محمد احمدی، استاندار فارس و اعضای کمیسیون آب مجلس تاکید کرده که "باید محدودیت هایی در مصرف آب ایجاد کنیم تا در آینده مشکلات بیشتری برای مردم ایجاد نشود."

استاندار فارس در این دیدار گفته که به دلیل سوء مدیریت ها، "بهایی که استان فارس برای تبدیل شدن به قطب کشاورزی کشور پرداخت کرد بسیار سنگین بود."

به گفته استاندار فارس، استفاده از شیوه های سنتی در کشاورزی، افزایش بی رویه سطح زیرکشت و برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی خسارت‌های جبران ناپذیری به استان فارس وارد کرده است.