عضو کمیته فیلترینگ: ما رای به بستن اینستاگرام ندادیم

حق نشر عکس AFP

یکی از اعضای کمیته فیلترینگ در ایران می‌گوید این کمیته در جلسه‌های گذشته فیلترینگ اینستاگرام را بررسی کرد، اما تصمیم بر این شد که این شبکه اجتماعی فیلتر نشود.

رمضانعلی سبحانی‌فرد به ایسنا گفته که از حکم دادستانی برای بستن فیلترینگ اطلاعی ندارد.

روز گذشته خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام آگاه خبر داد که دادستانی بر اساس شکایت خصوصی حکم داده وزارت ارتباطات شبکه اینستاگرام را که برنامه‌ای برای به اشتراک گذاشتن عکس است، فیلتر کند.

در ایران کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است که درباره فیلترینگ سایت‌ها تصمیم می‌گیرد اما این‌بار به گزارش مهر، دادستانی مستقیما برای فیلترینگ حکم داده است.

بر اساس توضیحات آقای سبحانی‌فرد، در جلسه‌های گذشته کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که برای بررسی فیلترینگ اینستاگرام تشکیل شده بود، "در آرای اعضا برای فیلترینگ این نرم‌افزار تشکیک شد و در نتیجه این نرم‌افزار فیلتر نشد."

آقای سبحانی‌فرد می‌گوید خودش به فیلترینگ اینستاگرام رای نداده است.

او گفته در جلسه هفته بعد این کمیته درباره حکم دادستانی کشور برای فیلترینگ اینستاگرام تصمیم‌گیری خواهد شد.

اما محمدعلی اسفنانی، عضو دیگر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته است دستگاه قضایی می‌تواند شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کند و "این کمیته نیز در کار قاضی دخالتی نخواهد کرد."

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که مسئول تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ است، ۱۳ عضو دارد. شش عضو این کمیته توسط وزرای دولت انتخاب می‌شوند و دو عضو را هم مجلس معرفی می‌کند.

دادستان کل کشور یا نماینده او ریاست و دبیری این کمیته را به عهده دارند.

درباره فیلترینگ اینستاگرام و حضور ایرانیان در این شبکه اینجا بیشتر بخوانید.

مطالب مرتبط