دور پنجم مذاکرات جامع اتمی ایران از ۲۶ خرداد در وین برگزار می‌شود

حق نشر عکس Getty

تاریخ دور بعدی مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ١+۵ پس از دو روز گفت و گوی غیررسمی در استانبول میان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و سرپرست گروه ۱+۵ اعلام شده است.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران گفته است که دور بعدی مذاکرات با نمایندگان گروه ۱+۵ در روزهای ۱۶ تا ۲۰ ژوئن (۲۶ تا ۳۰ خرداد) در وین پایتخت اتریش و مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار می شود.

در جریان چهارمین دور مذاکرات که دو هفته پیش در وین صورت گرفت، دو طرف اعلام کردند که گفت‌و‌گوها پیشرفت محسوسی نداشته و حتی زمان دوره بعدی مذاکرات هم اعلام نشد اما مقام‌های ایران و اتحادیه اروپا از دیدار دو روزه اخیر آقای ظریف و خانم اشتون در استانبول ابراز رضایت کرده اند.

عباس عراقچی گفت و گوهای غیر رسمی استانبول را "رایزنی های طولانی و مفید برای بررسی راهکارهای مختلف پیشبرد مذاکرات" توصیف کرده است. سخنگوی خانم اشتون هم با انتشار بیانیه ای با لحن مشابه آقای عراقچی، گفت و گوها را سودمند خوانده و بر ادامه مذاکرات میان طرف ها تایید کرده است.

بر اساس گزارش ها آقای ظریف و خانم اشتون، با همراهی معاونان خود، بعدازظهر دیروز به مدت دو ساعت و نیم گفت‌و‌گو کردند. ادامه گفت‌‌و‌گوها سپس در محل سرکنسولگری ایران در استانبول و در جریان یک شام کاری به میزبانی ایران ادامه یافت. صبح امروز هم دو طرف در ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت محلی دور دوم مذاکرات غیر رسمی را ا آغاز کردند که بیش از دو ساعت ادامه داشت.

وزیر خارجه ایران گفته است "طرفین باید به دنبال انتخاب‌های جدید باشند یا روش‌هایی که طرف مقابل را قانع کند." در حالی که حدود دو ماه به پایان مهلت پیش‌بینی شده برای توافق جامع باقی مانده آقای ظریف گفته است "چنانچه در این مدت به نتیجه نرسیم، ۶ ماه دیگر هم فرصت داریم البته هنوز هدف ما این است که تا پایان این دو ماه به نتیجه برسیم."

هدف از مذاکرات جامع اتمی، حل و فصل نهایی پرونده ایران و لغو تمامی تحریم هایی است که علیه این کشور به اجرا درآمده است.