واکنش دادستان شیراز به خبر احضار مدیر فیس بوک

مارک زوکربرگ
توضیح تصویر،

به گفته روح الله مومن نسب، مارک زوکربرگ یا وکیل قانونی او باید برای "دفاع و جبران مافات" به دادگستری استان فارس مراجعه کنند

در پی اعلام خبر احضار مارک زاکربرگ، مدیراجرایی فیسبوک به دادگاهی در استان فارس توسط "معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج"، دادستان کل شیراز این خبر را که ظرف چند ساعت انعکاس بین المللی یافت تکذیب کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، به نقل از علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب شیراز نوشت شکایاتی از فیس بوک "در خصوص انتشار برخی تصاویر و فیلم ها" وجود دارد اما "اخباری که در برخی سایت های مجازی دال بر احضار زاکربرگ مدیر فیس بوک توسط دادگستری فارس انتشار یافته به کل تکذیب می شود."

به گزارش ایرنا دادستان شیراز همچنین فیلترینگ اپلیکشین های واتس اپ و اینستاگرام را هم تکذیب کرده است.

پیشتر خبرگزاری دانشجویان ایران نوشته بود یک قاضی ایرانی مارک زاکربرگ، مدیراجرایی فیسبوک و بنیانگذار اصلی این شبکه اجتماعی را به دادگاهی در استان فارس احضار کرده است.

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه ۶ خرداد (۲۷ مه) این خبر را به نقل از روح‌الله مومن‌نسب، "معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج کشور" منتشر کرده بود ولی توضیح بیشتری در مورد نام قاضی احضار کننده یا شهر محل فعالیت وی نداده بود.

بسیاری از محافظه کاران حاکم بر جمهوری اسلامی، فیسبوک را از ابزارهای جاسوسی کشورهای غربی علیه حکومت و زمینه ساز انحرافات اخلاقی در جامعه ایران می دانند.

آقای مومن‌نسب در گفته های روز سه شنبه خود مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی شبکه اجتماعی فیس بوک را "صهیونیست" خوانده بود و گفته بود بر اساس رأی قاضی، او یا وکیل قانونیش باید "برای دفاع از خود و جبران مافات به دادگستری این استان مراجعه کند."

وی همچنین گفت: "دادگستری استان فارس در رسیدگی به شکایت عده‌ای از هموطنان در مورد نقض حریم خصوصی آنها و مشکلات پیام‌رسان واتس‌آپ و نرم‌افزار اینستاگرام، تشکیل پرونده داده که این مرجع قضایی نیز رأی به مسدودسازی و جمع‌آوری این دو نرم‌افزار داده است."

واتس آپ و اینستاگرام، که شبکه هایی مجازی برای برقرار ارتباط میان کاربران اینترنت هستند، به‌تازگی زیر فشار محافظه کاران ایران قرار گرفته اند که، بر خلاف نظر دولت حسن روحانی، به دنبال فیلتر کردن آنها هستند.

جمهوری اسلامی ایران در پی تظاهرات اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ١۳٨٨، دسترسی به فیسبوک را نیز مسدود کرده بود، اگرچه کاربران ایرانی همچنان با استفاده از فیلترشکن از این شبکه‌ اجتماعی استفاده می کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، مقام های دولت جدید در مناسبت های مختلف از لزوم رفع فیلتر فیسبوک سخن گفته اند، اما موضع گیری های آنها، با واکنش شدید محافظه کاران رو به رو شده است.