رئیس تلویزیون دولتی ایران: ۴۰ درصد مردم ایران از ماهواره استفاده می‌کنند

حق نشر عکس FARS
Image caption استفاده از ماهواره در ایران ممنوع است اما رئیس رادیو تلویزیون می گوید که ۴۰ درصد مردم از ماهواره استفاده می‌کنند

عزت الله ضرغامی، رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران می گوید که ۳۵ تا ۴۰ درصد مردم ایران از ماهواره استفاده می کنند که از میان آنها ۱۵ درصدشان از طریق ماهواره شبکه های استانی و شبکه های ملی را تماشا می‌کنند.

آقای ضرغامی در هجدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی گفته "ما کشور بسته‌ای نیستیم و مشتاقیم برنامه‌های خوب و سازنده جهانی را با پالایش و محتوای پاک به نمایش بگذاریم و از فنون و تکنیک‌های حرفه‌ای تولیدات پرمحتوا جوانانمان را بی‌نصیب نگذاریم."

این در حالی است که استفاده از ماهواره در ایران غیرقانونی است و همواره در دروه های مختلف، نیروهای انتظامی در شهرهای مختلف با حضور در واحدهای مسکونی، بشقاب‌ها و رسیورهای ماهواره را از پشت بام ها جمع می کنند.

قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره ای در سال ۱۳۷۳ در مجلس تصویب شد و بر اساس آن استفاده و نگهداری تجهیزات ماهواره ممنوع است.

برپایه این قانون تنها اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از ماهواره استفاده کنند که مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده اند.

با رواج استفاده از ماهواره در ایران، تلویزیون های ماهواره ای به یکی از منابع عمده اطلاع رسانی و سرگرمی برای بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور تبدیل شده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ضرغامی گفت: ما کشور بسته‌ای نیستیم و مشتاقیم برنامه‌های خوب و سازنده جهانی را با پالایش و محتوای پاک به نمایش بگذاریم

مقامات ایرانی دسترسی به برنامه‌های ماهواره‌ای را مرتبا محدود می‌کنند و جمهوری اسلامی متهم است که با ارسال پارازیت، در پخش برنامه‌‎های شبکه‌های ماهواره‌ای اختلال ایجاد می‌کند.

آذر ماه گذشته علی جنتی، وزیر ارشاد با اشاره به نتایج یک "طرح پژوهشی" گفته بود که ۷۱ درصد مردم در تهران بیننده شبکه های تلویزیونی ماهواره‌ای هستند.

به نظر وزیر ارشاد محدودیت هایی که برای جلوگیری از استفاده شهروندان از تکنولوژی‌های ارتباطی و رسانه ای جدید وضع شده، نتایج مورد نظر حکومت را به بار نیاورده است و باید در این زمینه تجدید نظر شود.

برخی می گویند که تلویزیون دولتی ایران در اختیار بخش طیف خاصی قرار دارد و همه گروه‌ها و منتقدان را پوشش نمی دهد اما آقای ضرغامی گفته که "خیلی ها می خواستند که صدا و سیما را از جایگاه ملی خود دور کنند ولی با هدایت‌ها و دستورات مقام معظم رهبری این رسانه همواره ملی ماند و در آینده نیز ملی خواهد ماند."

اما منتقدان رادیو و تلویزیونی دولتی گاه به جای رسانه ملی از آن به عنوان "رسانه میلی" نام می برند.

آقای ضرغامی در هجدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما در تبریز گفته است که "این جشنواره تمرین بزرگ افسران جنگ نرم در جنگ رسانه هاست."

به گفته رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران "اقتدار و موفقیت امروز صداوسیما در تمام بخش‌ها موجب دلگرمی مردم و کسانی می‌شود که دلشان برای هویت ملی و فرهنگی کشور می‌تپد."