بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۳ خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران پیش از تعطیلات سه روزه که به تعطیلات ارتحال معروف است با چاپ عکس ها و گزارش هایی از توفان بی سابقه دیروز تهران در این باره نوشته و از تغییر کوچکی در وضعیت تورم در کشور ابراز خوشحالی کرده اند.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس علی داوری، آرمان

سخنرانی امشب محمود احمدی نژاد و سخنان ناطق نوری در حمایت از دولت و انتقاد از مخالفان دولت از جمله مطالب این روزنامه هاست.

صدرا محقق در گزارشی با عنوان توفان سرخ و سیاه در شرق نوشته: عصر دیروز در مشت توفان بود،‌ توفانی که با ابر بزرگ و سرخ رنگی از جنس گرد و خاک شروع شد و در ادامه پرده‌ای سیاه بر آسمان پایتخت کشاند. این توفان که با همه بزرگی و قدرت تخریبش از سوی سازمان هواشناسی پیش بینی نشده بود تا لحظه تنظیم این خبر (۲۰:۴۵) دست‌کم چهار کشته و براساس خبرهای تایید نشده پنج قربانی، بیشتر از ۳۰ زخمی، قطع برق ۵۰ هزار خانه و لغو برخی پروازهای تهران در فرودگاه‌های مهرآباد و امام‌خمینی‌، نتیجه آن بود.

به گزارش این روزنامه به‌دلیل سقوط درختان و داربست‌ها و مصالح ساختمانی از بناهای نیمه‌کاره، خودروهای زیادی در گوشه‌وکنار شهر دچار خسارت شدند. علاوه بر این وقوع یک سلسله تصادف زنجیره ای در اتوبان تهران قم و سقوط چندین دکل مخابراتی نیز از دیگر تبعات این توفان بود.

جوان در گزارشی نوشته: شهر تاریک شد. همه چیز در لحظه اتفاق افتاد. آنها که رونده بودند، بر جای ماندند و چشم بر آسمانی دوختند که به ناگهان چشم اندازشان را در خود فرو برد و تاریک کرد. آنها که دست‌ به کاری داشتند و سقفی بر سرشان بود، سوی پنجره‌ یا بام ساختمان خیز برداشتند تا شاهد خروشی باشند که پیشتر ندیده بودند. توفان خیز برداشته بود در خیابان‌ها و بلندی‌های شهر را به سخره گرفته بود.

به نوشته گزارشگر جوان: دوربین‌ها به کار آمدند و ثانیه‌هایی از آن‌چه روی داده بود را به حافظه سپردند. تندباد به شتاب رفت. همان گونه که آمده بود و آنچه بر جای ماند برای برخی خاطره و برای بعضی مصیبتی جانکاه بود.

قاهره دوست نمی شود

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس علیرضا حکیمی فر، اعتماد

صادق خرازی در سرمقاله روزنامه اطلاعات به جهت انتخابات مصر به بررسی شرایط آن کشور و روابطش با ایران پرداخته و نوشته: در مصر چه اخوان در راس هرم قدرت باشد و چه نظامی‌ها و سکولارها، همگی علیه منافع ایران عمل می کنند. یک روز مصر و ترکیه علیه منافع منطقه‌ای ایران فعالیت داشته و روز دیگر عربستان جای ترکیه را در کنار مصر گرفت. این تجربه نشان می‌دهد که تمام جریان های سیاسی در مصر، یک سیاست واحد را علیه تهران دنبال می‌کنند که در حقیقت خط ضد شیعی است.

معاون پیشین وزارت خارجه بر همین اساس به مسوولان دیپلماسی توصیه کرده: جامعه مدنی، دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران مصری به همتایان ایرانی خود با عشق و امید می‌نگرند، اما این به آن مفهوم نیست که دولت و نیروهای نظامی نیز اینگونه می اندیشند.

سرمقاله اطلاعات پیشنهاد کرده تجربه‌های قبل مورد توجه واقع شود. شتابزدگی، عامل اساسی فرآیندی ناموفق است و بی‌نتیجه خواهد ماند. کاری نکنید که دولت مصر دستورالعمل رابطه با ایران را به ما حقنه کند. اگرچه همواره مصر برای ایران مهم است و بالعکس، اما بایست نخست مصر جدید را شناخت و بایست با همه بخش‌های مصر کار کرد. تعجیل در مناسبات با مصر، شایسته نیست.

نگران سخنرانی احمدی نژاد

ابوالقاسم رئوفیان در مقاله ای در اعتماد نوشته: گفته می‌شود که آقای احمدی‌نژاد بنا دارد در یکی از مساجد شهر مشهد امشب سخنرانی کند. به نظر می‌آید او می‌خواهد این سخنرانی را در دفاع از اشکالاتی ایراد کند که به دولت نهم و به ویژه دهم از سوی اشخاصی وارد شد که منسوب به خود او هستند.

به نوشته این کارشناس: جامعه هرگاه احمدی‌نژاد حتی در زمان ریاست‌جمهوری بنا بود سخن بگوید چه در صدا و سیما و چه در مراسم و مناسبت‌ها، با یک فضای نگران‌کننده مواجه می‌شد. همه می پرسیدند چه مسائلی قرار است مطرح شود تا جامعه و نظام هزینه آن را پرداخت کند.

نویسنده مقاله اعتماد نتیجه گرفته: به تعبیری آن زمانی که احمدی‌نژاد رییس‌جمهور بود جامعه به خاطر هر سخنرانی وی تب می‌کرد و حالا که او هیچ مسوولیتی ندارد مشخصا این نگرانی‌ها شدت گرفته است. با سابقه‌یی که از او سراغ داریم و با توجه به پیامدهایی که از سخنان و صحبت‌های او در جامعه منعکس شده پیش‌بینی می‌ شود این بار چنین پیامدهایی حتی در وسعت بیشتری، رخ بدهد.

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد نوشته: امروز محمود احمدی‌نژاد در مشهد سخنرانی خواهد کرد. اگر خاطرتان باشد نامبرده هر بار به این امر مبادرت می‌ورزید (سخنرانی) چهارستون زبان و ادبیات فارسی را از نزدیک می لرزاند. در همین راستا موارد زیر در مورد این سخنرانی قابل طرح است:

طنزنویس به طعنه نوشته: انجمن «وقتی یه جات می‌سوزه، آب می‌ریزی یه جای دیگه‌ات» از این سخنرانی اعلام حمایت کرده و درخواست خواهد داشت که لطفا آن «جای دیگر» که باید آب بر آن یا در آن ریخته شود را در این سخنرانی به شکل دقیق مشخص کنید. ستاد پاسداشت یاد و خاطره «اون ممه رو لولو برد» خواسته معلوم شود کدام لولو، ممه را خواهد برد؟ به کجا خواهد برد.

در ادامه این طنز آمده کمیته تحلیل و بررسی «کاغذپاره» و نهاد کارشناسی «قطعنامه‌دون» هم از انجام این سخنرانی ابراز خرسندی کرده و مادر هوگو چاوز هم ضمن بیان شادمانی خود صراحتا اعلان خواهد داشت در عملی دشمن‌شکن و جهت مبارزه با غرب «بیا ... ».

خبر خوش و خبر ناخوش

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد پیش بینی کرده:حتی با تورم ماهانه بین ۱.۵ تا ۲ درصدی، شاخص تورم (میانگین) تا پایان سال به پایین‌تر از ۲۰ درصد برسد. در نتیجه هدف ۲۰ درصدی با تداوم وضعیت موجود کاملا دست‌یافتنی است و لازم است تا نهاد پولی نیز با اصلاح هدف ۲۵ درصدی به ۲۰ درصد و اثرگذاری بر انتظارات، زودتر به این هدف برسد. ضمن آنکه می‌تواند بر اعتبار خویش نیز بیفزاید؛ زیرا فراتر از هدف خود عمل کرده است و باید این عملکرد در اذهان عمومی پر‌رنگ‌تر شود.

به نوشته این اقتصاددان: هر چه اعتبار بانک‌مرکزی بیشتر شود، مدیریت انتظارات نیز ساده‌تر خواهد شد. هرچند هنوز ریسک روابط بین‌المللی به قوت خود باقی است، اما این ریسک به‌گونه‌ای نیست که لطمه به دستاورد‌های تورمی بزند و در بدترین حالت توافق شش ماهه می‌تواند برای شش ماه دیگر تمدید شود. از این رو می‌توان این تغییر در تورم هدف را سریع‌تر به عاملان اقتصادی انتقال داد.

سرمقاله دنیای اقتصاد با این تاکید که کار سخت‌تر هنوز باقی مانده و آن رسیدن به تورم تک رقمی است نوشته: تورم در حال نزدیک شدن به سطوحی است که به‌طور تاریخی در آنجا درجا می‌زند و بسیار دشوار می‌توان تورم را تک‌رقمی کرد. اما اگر مجموعه دولت و بانک‌مرکزی اعتقاد کامل داشته باشند که می‌توانند از این منطقه هم عبور کنند و مقامات پولی با یک سیاست ارتباطی قوی، انتظارات قیمتی را از تجربه تاریخی گذشته خود دور و این امید را زنده کنند، آنگاه این هدف دست‌یافتنی است.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

غلامرضا کیامهر در سرمقاله جهان صنعت نوشته: سازمان تامین‌اجتماعی هم مانند سازمان امور مالیاتی، بی‌توجه به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور و شرایط بسیار دشواری که بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان کسب و کار از هر جهت با آن دست به گریبان هستند در اقدامی یک‌جانبه و بدون مشورت قبلی با جامعه کارفرمایان با صدور بخشنامه‌ای آنان را موظف کرده تا بن کارگری را از ۵۰ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان افزایش دهند.

نویسنده با این محاسبه که ده در صد به هزینه های جاری کارفرمایان اضافه شده نوشته: ظاهرا قصد سازمان تامین‌اجتماعی از صدور این بخشنامه افزایش سطح رفاه کارگران است اما چرا هزینه این کار باید از جیب کارفرمایان پرداخت شود و کارفرمایان باید علاوه بر تحمل این هزینه، حق بیمه هم بابت آن بپردازند. آیا معنای این کار مصداق کامل نقره‌داغ کردن کارفرمایان آن هم در سال حمایت از تولید ملی و کارآفرینان نیست؟

سووال سرمقاله جهان صنعت این است: آیا حاتم‌بخشی‌هایی که سازمان تامین‌اجتماعی در این شرایط دشوار از جیب کارفرمایان انجام می‌دهد، مبنا و مستند قانونی دارد و آیا نباید صدور این قبیل بخشنامه‌ها که متضمن تامین قبلی منبع مالی است قبلا به تصویب مراجع قانونی یا هیات دولت برسد؟

ما در کجای این جهان خاکی ایستاده‌ایم

فریدون شهبازیان در مقاله ای در صفحه آخر اعتماد نوشته وای بر ما که بار دیگر هنر و فرهنگ باستانی سرزمین‌مان و آبروی ملت صبورمان را دستاویز حضور کمرنگ‌مان در جام جهانی قرار داده‌ایم. و از همه بدتر و ناامید‌کننده‌تر اینکه دفتر موسیقی وزارت ارشاد آهنگی غیرایرانی را که ملودی اصلی آن تقلیدی از ملودی‌های خوانندگان انگلیسی‌زبان است تایید کرده و اجرای آن در جام جهانی فوتبال در برزیل را هم نوید می‌دهد.

این موسیقدان با سووال ما در کجای این جهان خاکی ایستاده‌ایم نوشته: آیا کشور ما با این خاک وسیع و تنوع و پویایی موسیقی بومی و جذابیت‌های موسیقی سنتی که می‌تواند دستمایه آهنگسازان و نشانه ملت بزرگ ایران باشد، شایستگی آن را ندارد که آهنگی با ارزش‌های هنر و فرهنگ خود به جام جهانی فوتبال عرضه کند. این آهنگ نمی‌تواند سازنده مفاهیمی باشد که در زبان انگلیسی در متن آمده است چرا که بیان این مفاهیم با ملودی که فاقد پویایی، حرکت‌های بدیع و ریتمیک است کم‌تاثیر و در پاره‌یی از موارد بی‌تاثیر است.

شهبازیان در مقاله اعتماد پرسیده: آیا بیان مفاهیمی مانند انتقامجویی، کینه‌ورزی، تبعیض نژادی، جنگ و توحش‌های ضد بشری با چنین اجرایی از موسیقی تداعی‌کننده است؟ متاسفانه عارضه شعارزدگی در متن این آهنگ موج می‌زند و احتمالا همین مورد توجه اهالی فدراسیون فوتبال را جلب کرده است که آن را تایید می‌کنند.

بزرگراه همگرا

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

پوریا عالمی در ستون آمبولانس روزنامه شرق نوشته: دیروز این‌ور را بسته بودند و زورکی می‌فرستادند آن‌ور، در نتیجه آمبولانس یک‌متر از جاش تکان نخورد. امروز دیدم‌ اتوبان را دارند یکطرفه می‌کنند. کله مبارک را از پنجره آوردم بیرون و گفتم: چرا اتوبان را یکطرفه می‌کنی عزیزجان؟ عزیزجان بولدوزر محترم را خاموش کرد و گفت: داریم همه راه‌ها را یکی می‌کنیم که دیگر اختلافی پیش نیاید.

طنزنویس افزوده: گفتم: یعنی دارید با ایجاد انطباق، رفع اختلاف می‌کنید؟ این راهش نیست‌ها.

بولدوزر محترم گفت: ببین، وقتی فقط یک راه باشد که برویم، دیگر راهی نیست که نرویم. دیگر کسی هم نمی‌تواند دنده‌عقب بگیرد یا خلاف جریان حرکت کند و اینطوری همه با هم همراه و هم‌مسیر و همدل و مهربان می‌شویم. به‌به.

طنزنویس شرق به طعنه نوشته: گفتم: من با این حرف‌ها کار ندارم. یک‌روز به‌زور می‌برید آن‌ور، یک‌روز به‌زور می‌فرستید این‌ور. شل کن، سفت کن دیده بودیم، ببند باز کن و چپ کن راست کن ندیده بودیم. بولدوزر محترم گفت: زورکیه. زورت می‌رسد برعکس برو.

مطالب مرتبط