رئیس شورای شهر تهران: شهرداری به آسیب دیدگان توفان غرامت دهد

حق نشر عکس
Image caption وزش توفان امروز و فردا در تهران و ۲۱ استان ایران ادامه خواهد داشت اما شدت آن کمتر خواهد بود

احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران گفته است که شهرداری پایتخت ملزم است از طریق بیمه حوادث غیرمترقبه، به شهروندانی که در جریان توفان کم سابقه روز دوشنبه آسیب دیده اند، غرامت دهد.

آقای مسجد جامعی امروز سه شنبه ۱۳ خرداد در جلسه شورای شهر تهران گفت: "بر اساس آخرین آماری که صبح امروز به دست بنده رسیده است ۵ نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند که جا دارد شهرداری تهران اقدامات قانونی را در حوزه بیمه حوادث مترقبه برای این افراد انجام بدهد."

سرعت این توفان که ۵۸ مجروح بجای گذاشت در برخی مناطق شهر به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت رسید.

احمد صادقی، رئیس مدیریت بحران شهر تهران در مورد علت مرگ این پنج نفر گفت که دو نفر از آنها از ارتفاع پرت شده‌‎‌اند، دو نفر بر اثر سقوط اجسام کشته شده‌اند و علت مرگ نفر پنجم هنوز مشخص نشده است.

اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز خود به عدم اطلاع رسانی درباره توفان بویژه از طرف سازمان هواشناسی و آتش نشانی و دیگر سازمان‌های امداد رسان انتقاد کردند.

این در حالیست که مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفته است که درباره "توفان روز گذشته تهران از قبل اطلاعیه داده بودیم."

آقای اکبر پور گفت: "سازمان هواشناسی شهر تهران سرعت باد یا توفان را نمی‌تواند از قبل اعلام کند و بعد از اینکه توفان رخ می‌دهد سرعت آن را اعلام می‌کند ولی اطلاعیه‌ها به استان‌ها اعلام شده است."

حق نشر عکس
Image caption سرعت توفان به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت رسید

این در حالیست که محمداصغری، کارشناس سازمان هواشناسی به خبرگزاری فارس گفته است: "تکنولوژی ادوات پیش‌بینی هواشناسی در ایران پیشرفته نیست و فقط یک تا دو ساعت قبل از توفان می‌توان آن را پیش‌بینی‌ کرد."

معصومه آباد، دبیر کمیته ایمنی شورای شهر تهران می‌گوید اگر هشدارهای لازم در مورد توفان داده شده بود و سازمانهای امدادی و شهروندان آمادگی بیشتری داشتند، پنج نفر جان خود را از دست نمی‌دادند.

به گفته خانم آباد، اتاق‌های خانه‌های ایمنی در سراهای محله "به قالی‌شویی‌ها اجاره داده شده" و در صورت اطلاع‌رسانی هم، شهروندان نمی‌توانستند از آنها استفاده کنند.

به گفته خانم آباد در این توفان که ۱۵ دقیقه طول کشیده ۳۵۰ حادثه در شهر رخ داده است: "روز گذشته در مقابل ساختمان جام جم صدا و سیما آب به راه افتاده بود و سطح خیابان را موش فرا گرفته بود و شهر به شهر موشها بدل شده بود."

خانم آباد همچنین گفت که سازه های محافظ در ساختمانها باید ایمن شوند و در این زمینه نظام مهندسی باید توجه بیشتری کند.

حق نشر عکس
Image caption توفان باعث ۳۵۰ حادثه در شهر شد

محمد عزیز اوقلی، مدیر کل هواشناسی استان تهران هم توفان شدید همراه گرد و خاک و شن و رگبار و رعد و برق را "غافلگیرکننده" خواند و گفت با وجود پیش بینی، "شدت توفان را نمی دانستیم و مسئولان نیز تصور نمی‌کردند که شدت وزش باد تا این حد باشد."

"نقشه‌های هواشناسی ما وزش باد شدید را نشان می‌دهند، اما سرعت باد قابل پیش‌بینی نیست."

به گفته آقای عزیزاوقلی، وزش بادی با این سرعت در چند سال اخیر در تهران سابقه نداشته است.

اما احمد صادقی، رئیس مدیریت بحران شهر تهران گفت: "این طوفان همه را غافلگیر کرد. این موارد قابل پیش‌بینی است و باید هشدار می‌دادند ولی هشدار ندادند."

حق نشر عکس
Image caption توفان دیروز همه را غافلگیر کرد

آقای صادقی گفت که سازمان هواشناسی می‌گوید ما پیش‌بینی بارندگی و شدت آن را داشتیم، اما امکان سنجش سرعت باد را به طور دقیق نداشتیم.

"حتی اگر این فرضیه هم درست باشد آنها می‌توانستند حداقل در زمانی که این توفان در تهران اتفاق افتاد و بعد به سمت قم در حال حرکت بود به قم هشدار می‌دادند که به آنها هم هشدار ندادند."

بنا به اعلام سازمان مدیریت بحران کشور، توفان امروز و فردا در تهران و ۲۱ استان ایران ادامه خواهد داشت اما شدت آن کمتر خواهد بود.

نصرالله منصور‌شیرازی مدیرکل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد اعلام کرده است که "تمامی پروازهای این فرودگاه طبق برنامه و بدون هیچ اختلالی انجام می‌شود"

به گفته آقای منصورشیرازی توفان دیروز "۲۰ پرواز را با تاخیر" روبرو کرد و چهار پرواز فرودگاه مهرآباد هم در اصفهان به زمین نشستند اما پس از بهبود وضعیت جوی به تهران برگشتند.

مطالب مرتبط