لغو محدودیت دسترسی دانشجویان ایرانی به کورسرا

حق نشر عکس Getty
Image caption کورسرا پیشبینی می‌کند ده‌ها هزار دانشجوی ایرانی در دوره‌هایش ثبت‌نام کنند

یک شبکه مهم آموزش دانشگاهی آنلاین در آمریکا از لغو بخش عمده‌ای از محدودیت‌های اعمال شده بر تحصیل دانشجویان ایرانی خبر داده است.

موسسه کورسرا اعلام کرد امکان دسترسی دانشجویان ایرانی به بخش مهمی از دوره‌های آموزشی این موسسه برقرار شده است.

تعداد قابل توجهی از دانشجویان ساکن ایران، سودان و کوبا به خاطر تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشورها از امکان دسترسی به دوره‌های آنلاین رایگان دانشگاه‌های آمریکا برخوردار نیستند.

موسسه کورسرا که در کالیفرنیا مستقر است، هشت میلیون دانشجو دارد و یکی از بزرگ‌ترین موسسات آزاد آموزش آنلاین در جهان است.

کورسرا که دوره های آموزشی بیشتر از یکصد دانشگاه، از جمله دانشگاه‌های معتبر یئل و استنفورد را به صورت رایگان و آنلاین ارائه می‌کند، پیشبینی کرده ده‌ها هزار دانشجوی ایرانی در دروس آن ثبت نام خواهند کرد.

با این حال، دسترسی دانشجویان ایرانی به بعضی از دوره های ارائه شده همچنان ممنوع است.

بنا بر اعلام موسسه کورسرا، تحریم‌ها مانع از ارائه دروس مربوط به دوره‌های آموزشی سطوح پیشرفته در رشته های فنی، علمی، مهندسی و ریاضی به دانشجویان ایرانی می‌شود.

برخلاف موسسه‌های آموزش دانشگاهی آنلاین مستقر در آمریکا، موسسه های مشابه در اروپا از محدودیت‌های اعمال شده به وسیله این کشور مستثنی هستند.

از جمله موسسه آموزش دانشگاهی آزاد FutureLearn که دروس دانشگاه‌های شفیلد، بریستول، ردینگ و لیورپول در بریتانیا، موناش در استرالیا و ترینیتی در ایرلند را به صورت آنلاین ارائه می‌کند.

موسسه آموزش آنلاین edX نیز که به وسیله دانشگاه‌‌های هاروارد و ام آی تی در آمریکا راه‌اندازی شده، سعی دارد به رغم تحریم‌ها خدمات آموزشی خود را با کمترین محدودیت در اختیار دانشجویان ایرانی قرار دهد.

این موسسه تاکید دارد که دروس ارائه شده به وسیله آن جنبه اطلاع‌رسانی دارد و ارائه خدمات محسوب نمی شود.

کلیه دروس آنلاین edX به غیر از دوره آئرودینامیک پرواز این موسسه در دسترس علاقمندان ایرانی است.

مطالب مرتبط