آتش گرفتن ۳۳ کپر در کرمان ده‌ها نفر را بی‌خانمان کرد

حق نشر عکس FARS
Image caption بیشتر کپرها و خانه‌های بدون امکانات در مناطق جنوبی ایران است

مدیر هلال احمر استان کرمان از آتش گرفتن ۳۳ کپر در روستای علی‌آباد جیرفت در جنوب این استان و گرفتار شدن ۱۷۰ نفر در آتش خبر داده است.

به گفته کاووس محمودی، روستاییان بعد از ۱۳ ساعت تلاش برای مهار آتش، از مرگ نجات یافته‌اند اما برای ادامه زندگی به تجهیزات اولیه و غذا نیاز دارند.

گزارش آتش‌سوزی در کپرهای روستای علی‌آباد جیرفت در حالی منتشر می‌شود که مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همین‌طور کمیته امداد امام خمینی، نهادی برای حمایت از اقشار فقیر ایران، از "پایان کپرنشینی در جنوب کرمان" خبر داده بودند.

خبرگزاری مهر به نقل از مقام‌های محلی گزارش داده بود در سال ۱۳۹۲ دو مرتبه در این استان جشن پایان کپرزدایی و حذف مدارس کپری برگزار شده است.

آن زمان، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فارس گفته بود برای تمام کپرنشین‌ها مسکن ساخته شده است.

دو هفته قبل از آتش‌سوزی روز سه‌شنبه (۱۳ خرداد) در روستای علی‌آباد کرمان، اواخر اردیبهشت ماه امسال هم در روستای دیگری در کرمان به نام عنبرآباد، ۱۵ کپر دیگر در آتش سوخت.

کپر، آلونک‌های کوچکی است که معمولا با برگ و شاخه‌های نخل در مناطق گرمسیر ساخته می‌شود.

حق نشر عکس FARS
Image caption رئیس سازمان نوسازی مدارس گفته بود ۱۳۰۰ کلاس کپری در ایران وجود دارد

حسین انواری، سرپرست کمیته امداد امام خمینی اسفندماه گذشته از احداث ۵ هزار مسکن برای کپرنشینان در جنوب کرمان خبر داده و گفته بود از مصالح بومی برای ساخت این واحدها استفاده شده است. اما او در مصاحبه دیگری گفته بود روستاییان ترجیح می‌دهند از کپرهای خود به جای خانه‌های تازه استفاده کنند.

به گفته آقای انواری باید از ابتدا به جای کپرزدایی و ساخت خانه‌های جدید، کپرهایی با شرایط بهداشتی بهتر و مناسب‌تر عرضه می‌شد.

به گفته قدرت‌الله شریفی، مدیر عامل وقت بانک مسکن در خرداد دو سال پیش، ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح ساماندهی مسکن کپرنشینان تسهیلات داده شده بود.

مقام‌های ایران آمارهای متفاوتی از تعداد کپرهای موجود در کشور اعلام کرده‌اند که بین ۶ هزار تا ۳۰ هزار متغیر است.

بر اساس تازه‌ترین سرشماری مرکز آمار در سال ۱۳۹۰، بیش از ۶۷۰۰ واحد مسکونی در کشور وجود دارد که هیچ کدام حداقل امکانات زندگی از جمله برق، آب، لوله کشی، آشپزخانه، حمام، توالت ندارد.

حدود نیمی از این خانه‌های بدون امکانات اولیه در ایران به ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان و خوزستان است.

همچنین بر اساس این آمار در مجموع بیش از یک میلیون خانه خشتی در ایران وجود دارد.

مطالب مرتبط