بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران - هجده خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس هایی از تیم والیبال ملی ایران که موفق به پیروزی بزرگی بر تیم والیبال برزیل قهرمان جهان شده است از این پیروزی به عنوان الگویی برای فوتبالیست های ایران که هفته آینده به مصاف حریفان خود در جام جهانی فوتبال می روند یاد کرده اند.

حق نشر عکس Javan Newspaper June8
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها

محمد حسن نجاتی در گزارشی در شرق نوشته : نزدیک به دوهفته پس از حضور هیات مذهبی آمریکایی در ایران، واکنش‌ها به آن تازه آغاز شده است. هیاتی که متشکل از ۳۰ نفر از شخصیت‌های برجسته کلیساهای آمریکا به ریاست ژوئل هانتر دستیار ارشد دینی کلیسای نورتلند به تهران آمدند. حالا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نه‌تنها حضور کشیشان در خرداد را تایید کرده، بلکه گفته که تعدادی از کشیشان کاتولیک آمریکایی در اسفند و فروردین نیز به ایران آمده‌ بودند.

به گزارش این روزنامه برخی رسانه‌ها مدعی بودند که آنها از طرف دولت آمریکا برای برقراری آشتی میان ایران و آمریکا به ایران آمده بودند اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حضور یک مقام کاخ سفید در سفر اخیر هیات مذهبی آمریکایی به ایران را تلویحا رد کرد و گفت: «من باور نمی‌کنم که هیچ‌کس از کاخ سفید به ایران سفر کرده است.»

شرق در انتهای این گزارش نوشته: این در حالی است که با جست‌وجو در مورد شخص مورد نظر - که همان «ژوئل هانتر» باشد - می‌بینیم که از او به‌عنوان مشاور امور معنوی «باراک اوباما» یاد شده است.

اعتماد هم گزارشی در همین باره در صفحه اول خود دارد که در آن از گفتگوهای آینده ایران و آمریکا خبر داده و نوشته: روزهاي پاياني ماه جاري وين يك بارديگر صحنه گفت‌وگوهاي ايران و ۵+۱ در مورد پرونده هسته‌يي ايران است، اما پيش از آن قرار است ايران وامريكا به عنوان دو طرف اصلي اين گفت‌وگو‌ها با يكديگر ديدار و گفت‌وگو داشته باشند.

به نوشته این روزنامه: هر چند اين گفت‌وگوها در سطح معاونان وزارت خارجه‌هاي دو كشور برگزار مي‌شود اما بدون ترديد نتيجه آن مي‌تواند در ادامه گفت‌وگو‌هاي هسته‌يي و آغاز تدوين متن توافقنامه نهايي تاثيرگذار باشد.

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اطلاعات با اشاره به این که دیگر تحریم به صورت سیاست بازدارنده ثابتی در محاسبات آمریکا و دولت های همراهش در آمده یادآور شده که در اجلاس گروه هفت که سران کشورهای صنعتی جهان بدون روسیه در آن بودند قرار شده است روسیه اگر در مساله اکراین همکاری نکند دچار تحریم گسترده تری شود، امری که نشان می دهد که آمریکا چماق را بالا سر جهان نگاه داشته است.

نویسنده مقاله در اشاره به تصمیم هایی که در اجلاس سران کشورهای صنعتی درباره ایران گرفته شد از یک سو مذاکرات هسته ای تایید شد و از سوی دیگر تعلیق تحریم های نفتی شش ماه دیگر تمدید گردید نوشته بسیاری آن را نشانه خوبی برای ادامه تقابل آمریکا علیه ایران گرفته‌اند و حل سیاسی اختلاف‌ها در مذاکره ایران و گروه ۱+۵ برای توافق جامع را پیش‌بینی می‌کنند.

مقاله اطلاعات توجه داده که امروز در جهان سیاست، و در مناسبات بین‌المللی، قاعده و قانون خاصی وجود ندارد که بتوان با استناد به آن نسبت به موفقیت حل اختلاف‌ها با اطمینان ابراز خوشبینی کرد.

جشن و سرور در سوریه

حق نشر عکس Siasatrooz Newspaper June8
Image caption عکس صفحه اول سیاست روز

روزنامه سیاست روز با چاپ این عکس در صفحه اول خود نوشته: انتخابات سوريه در حالي برگزار شد كه حضور گسترده مردم پاي صندوق‌هاي راي نشانگر راي آنان به مقاومت و دوري از آمريكا مي‌باشد.

به نوشته این روزنامه اصولگرا: آنچه غرب در طول سه سال اخير مورد تاکيد داشته آن است که خصومت و دشمني غرب صرفا با نظام سوريه و شخص بشار اسد. با اين ادعا نيز غرب در کنار حمايت از گروه‌هاي تروريستي در نشست‌هاي موسوم به ژنو اصل تشکيل دولت انتقالي بدون حضور نظام کنوني سوريه را سر مي‌داد. غرب با اين ادعاها به دنبال شکاف دروني ميان سوري‌ها و نيز توجيه جهاني اقدامات خود عليه سوريه بود. انتخابات اخير سوريه، واهي بودن اين ادعا را براي مردم سوريه و جهانيان ثابت کرد.

این همه بی‌تفاوتی

کسری نوری در سرمقاله شهروند نوشته : این روزها آدمهایی که یا با خودشان حرف میزنند یا مسخ و مبهوت و در هپروت از کنارت گذر میکنند و روز به روز برشمارشان افزوده میشود.

از قرار معلوم داریم به بزرگترین آزمایشگاه تشخیص طبی و بالینی جهان تبدیل میشویم. شاید دورنباشد روزی که اگر کسی به یک بیماری جسمی ی یا روحی مبتلا باشد در ردیف افراد غیرعادی جامعه قرار گیرد و قرنطینه شود! کسی هم عین خیالشن نیست!

به نوشته سردبیر این روزنامه: منابع کارشناسی و رسمی اعلام میکنند که این بنزین هایی که به بهانه خودکفایی درسالهای اخیر در باک خودروها ریخته اید، در حقیقت تزریق سم و توزیع یارانه مرگ در ریه آسمان کشوربوده است. اما آن وقت برخی ها که از محل تولید این مایع مرگ آور به نوایی رسیده اند جیغ بنفش می‌کشند و فریاد واتولیدا سرمی‌دهند!

مثال دیگر سرمقاله شهروند این است که متخصصان علوم پزشکی و کشاورزی اعلام میکنند برخی محصولات خوش آب ورنگ که نتیجه بکارگیری هورمونهای مختلف یا سموم بی حساب و کتاب هستند برای سلامت یمردم مضراست اما هرروز در بازار بر تعداد این اقلام و البته بر قیمت آنها افزوده میشود. دربرابراین همه خطر و تهدید ها از هم میپرسیم که آیا شنیده ای فلان محصول چه خطراتی دارد؟ بعدهم سری تکان میدهیم.

بی‌اخلاقی در رسانه‌ها

حق نشر عکس Arman Newspaper June8
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

ایران روزنامه دولت در سر مقاله خود بحران بی اخلاقی در رسانه های کشور را مورد بحث قرارداده و بدون اشاره مشخص به روزنامه های تندرو نوشته باید بپذیریم نصیحت بزرگان دينی و هشدار روانشناسان و جامعه شناسان در زمينه بحران بی اخلاقی راه به جايي نبرده است. به گفته های تازه حسن خمینی نوه بینان گذار جمهوری اسلامی اشاره کرده که خواستار دور شدن از بی اخلاقی و تهمت در رسانه ها شده بود.

روزنامه دولت بر این مقدمه افزوده: به مصاديق دل آزار و خطرناك بي اخلاقي در فضاي سياست نگاه افکنيم كه در همه آنها ردپای سوء استفاده از ابزارها و تكنولوژي ارتباطات ديده میشود. مثال اول آن؛ دستكاري و تحريف سيستماتيك خبر است. به اين صورت كه محافلي شكل گرفته اند كه براي هر خبر و رويدادي كه با منافعشان در تضاد باشد، ضد آنرا توليد ميكنند. کما اينکه در قضيه هسته اي بارها اين اتفاق افتاد كه همزمان با انتشار خبرموفقيت مذاكره كنندگان، ناگهان سيلي از شايعات و خبرهاي مجعول به نقل از منابعي نامعلوم و حتي صهيونيستي روي خروجي تريبون اين محافل قرار گرفت.

به نوشته روزنامه ایران: مثال بارز ديگر، جعل و وارونه سازي اظهارات مسئولان وشخصيت هااست.درسالهاي اخير اظهاراتي به نقل از شخصيتهاي موجه جامعه منتشر ميشود كه هيچ منبع و مرجعي ندارد و با كمي كنكاش معلوم ميشود كه همه آنها دستپخت گروههای بی شناسنامه اند. گروههايی که حيات خويش را در نفی ديگری میجويند و برای ايجاد اختلاف بين مسئولان و فريفتن مردم از هيچ اقدامی فروگذار نمیکنند.

جنگل‌ها می‌سوزند

شهروند در گزارشی نوشته: گرمای تند و تن‌سوز تابستان هنوز آغاز نشده اما مراتع و جنگل‌های کشور، میزبان میهمان ناخوانده‌ای به نام آتش شده‌اند؛ آتشی که در روزهای اخیر ۱۳ بار بر سر جنگل‌های غرب و مناطق مرکزی کشور، داغ گذاشته است و به گفته فعالان محیط‌زیست، خشکسالی و کمبود بارش در این فصل، دلیل اصلی آتش‌سوزی در مناطق خشک و کم‌بارش کشور شده است.

به نوشته این روزنامه: رکورد آتش‌سوزی در دست جنگل‌های گچساران کهگیلویه و بویراحمد است. مناطق «باباکلان»، «دشتک ایل»، «نارک» و «بی‌بی‌جان» در یک هفته چهار بار در آتش سوخته‌اند. در روزهای گذشته آتش هر بار مهار شد، از جایی دیگر سر بلند کرد و سبزی را از درختان گرفت. وقوع ۱۳ مورد آتش‌سوزی شاید در مقایسه با میزان آتش‌سوزی‌ها در سال‌های گذشته قابل توجه به چشم نیاید، اما وقتی این میزان آتش‌سوزی در یک هفته تا ۱۰ روز از نیمه نخست خردادماه رخ دهد.

به گزارش شهروند:به این ترتیب با آمدن تابستان به‌خصوص در نیمه فصل گرم‌ سال قطعا کشور شاهد بحران آتش در جنگل‌ها و مراتع کشور خواهد بود. چنان که جنگل‌های مهروئیه فاریاب یکی دیگر از مناطقی است که در روزهای اخیر طعمه آتش شد و ۲۰ هکتار از جنگل‌های آن سوخت.

توفان آرامش‌زدا

ابراهیم مقیمی در مقاله ای در شرق با اشاره به وظیفه سازمان هواشناسی و غیبت این سازمان در پیش بینی توفان های هفته گذشته تهران ادعاهای مسوولان این سازمان را رد کرده و نوشته سازمان هواشناسی در ۵۰ -۶۰ سال پیش، به اهمیت پیش‌بینی‌های دقیق و اطلاع‌رسانی درست پی‌برد اما ما امروز هم به این اهداف دست پیدا نکردیم. با توجه به اینکه سازمان هواشناسی، متولی رصد وضعیت آب‌وهوایی کشور است، انتظار می‌رود در انجام وظایف خود و همچنین اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع کوشا باشد.

به نوشته رییس انجمن مخاطره شناسی: در پیش‌بینی وضعیت هوا و اطلاع‌رسانی مناسب در روزهای دوشنبه و جمعه گذشته، سهل‌انگاری‌هایی صورت گرفت، اکنون این پرسش پیش می‌آید که آیا ما آن دانشمندان، مدل‌ها و ابزارهای لازم را در اختیار داشتیم یا خیر؟ اگر ابزارها را نداریم، باید پرسید چرا این ابزارها در اختیار ما نیست؟ و اگر بگویند دانش این کار را نداریم، باید پرسید چرا دانشش را نداریم؟ امروزه جایی در جهان نیست که حرکت‌های جوی آن قابل پیش‌بینی نباشد.

به نوشته این مقاله: ایران در عرض‌های میانه است اما می توان وضعیت آب‌وهوایی عرض‌های قطبی یا استوایی را رصد کرد. امروز کل مناطق کره زمین در حیطه رصد ماهواره‌ها قرار دارد. پس دیگر نمی‌توان گفت یک پدیده آب‌وهوایی خاص قابل پیش‌بینی نیست. اخیرا یکی از مسوولان پژوهشکده هواشناسی گفته توفان تندری قابل پیش‌بینی نیست. اما باید گفت این پدیده‌ها قابل پیش‌بینی است.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به این که هواشناسی توفان های اخیر تهران را نتوانست پیش بینی کند به طعنه نوشته : نظر اداره هواشناسی را پرسیدیم که چرا اغلب در پیش‌بینی هوا اشتباه می‌کند؟ اداره هواشناسی گفت: باباجان، شما اگر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری یا لیگ فوتبال را هم درست پیش‌بینی کنی، دیگر مزه ندارد که. تا حالا سر نتایج انتخابات شرط بستی؟ فکر کن یکی از قبل بگوید نتیجه چیست و مثلا کی می‌شود رییس‌جمهور، مزه نمی‌دهد که طنزنویس با اشاره به گفته های مدیران اداره هواشناسی که مدعی شده اند امکانات لازم را در اختیار ندارند نوشته: داره هواشناسی راست می‌گوید. ما خودمان رفتیم دیدیم همه کارکنان هواشناسی ایستاده‌اند روی بام، انگشت مبارک را می‌کنند توی دهان مبارک، آب‌دهان مبارک را می‌مالند به انگشت مبارک، سپس طی مراسم باشکوهی انگشت آب‌دهانی‌شده را از دهان درآورده و می‌گیرند بالا، هر طرف انگشت مبارک که خشک شد، می‌فهمند مسیر جریان باد از کدام طرف است.

طنز شرق به این جا رسیده که: بعد از اینکه اداره هواشناسی اعلام کرد امکانات ندارد و پیش‌بینی‌اش برپایه انگشت است، تعدادی از هموطنان انگشت‌های خود را برای پیشرفت کشور، به اداره هواشناسی فرستادند. همچنین وزارت کشور اعلام کرد انگشت‌هایی که در اداره هواشناسی کار می‌کند نمی‌توانند رای بدهند یا فعالیت سیاسی کنند چون کله انگشتشان باد دارد و همه می‌دانیم اگر کله‌ای باد داشته باشد سرش را به باد می‌دهد، وای به حال کله انگشت.

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper June8
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

مطالب مرتبط