استاندار تهران خسارت توفان را ۴۹ میلیارد تومان اعلام کرد

حق نشر عکس
Image caption سرعت توفان ۱۱۸ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی شده بود

استاندار تهران اعلام کرده که خسارات توفان روز دوازدهم خرداد ماه در شهر تهران ۴۹ میلیارد تومان برآورد شده است.

تعداد کشته‌های این حادثه به گفته حسین هاشمی، استاندار تهران، ۵ نفر است و مجروحان ۲۷ نفر برآورد شده‌اند. شهرداری تهران اما تعداد مجروحان را حدود ۸۰ نفر گزارش کرده است.

شهرداری تهران در گزارشی درباره توفان گفته که در زمان توفان ۲۵۶۰ اصله درخت شکسته یا از ریشه در آمده‌اند.

محمود صلاحی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه‌ای شهری شهرداری تهران، در جلسه شورای شهر گفته که این حادثه در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

توفان در تهران انتقادهای زیادی را متوجه اداره هواشناسی کرد که به موقع شهروندان را از وزش بادهای سهمگین آگاه نکرده است.

روزنامه شرق چاپ تهران گزارش کرده که سه نفر از مدیران هواشناسی از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

این روزنامه در گزارش خود نوشته که مدیرکل هواشناسی استان تهران، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار و مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی سازمان هواشناسی استعفا کرده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، از قول استاندار تهران گزارش کرده که "تا مشخص شدن نتایج" تحقیق از سازمان هواشناسی استعفاها در حال تعلیق هستند.

او خواستار تشکیل جلسه‌ای با حضور معاون امور عمرانی استاندار و رییس ستاد مدیریت بحران کشور شد تا درباره اینکه آیا سازمان هواشناسی امکانات و تجهیزات لازم برای پیش‌بینی توفان را داشته یا نه تحقیق کنند.

آقای هاشمی گفت در آن جلسه مشخص می‌شود که "مدیر هواشناسی استان باید عزل یا توبیخ شود" یا این که "کوتاهی صورت گرفته در نتیجه کمبود امکانات حادثه رخ داده است."

اجرا شدن "سریع‌تر" سیستم اخطار آنی در محل استانداری، شهرداری تهران و سازمان رادیو و تلویزیون ایران دیگر خواسته استاندار تهران بود که در جلسه مدیریت بحران مطرح کرد.

مطالب مرتبط