"حضور نیروهای آموزشی و مشورتی سپاه قدس ایران در عراق"

گزارش‌های تاییدنشده‌ای از سفر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به عراق در روزهای اخیر منتشر شده است

منبع تصویر، Mashreqnews

توضیح تصویر،

گزارش‌های تاییدنشده‌ای از سفر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به عراق در روزهای اخیر منتشر شده است

یک منبع آگاه در استان دیاله عراق به خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفته است که در پی گسترش درگیری‌ها در عراق بیش از ۱۳۰ نفر از اعضای سپاه قدس ایران به منظور همکاری‌های آموزشی و مشورتی وارد این استان شده‌اند.

این منبع که خواسته نامش فاش نشود به مهرداد فرهمند در عراق گفت که هدف از حضور این نیروها شرکت مستقیم در درگیری‌های عراق نیست.

به گفته این منبع دو لشکر سپاه پاسداران ایران در مرز عراق در داخل ایران به حالت آماده‌باش در آمده‌‍اند.

پیش از این بعضی از رسانه‌های بین‌المللی از اعزام نیروهای ایرانی به عراق بعد از شروع درگیری‌های اخیر خبر داده بودند.

سایت اینترنتی روزنامه گاردین به نقل از یک مقام ارشد عراقی گزارش داده است که در ۴۸ ساعت گذشته حدود ۲۰۰۰ نیروی نظامی ایران وارد عراق شده‌اند.

به گزارش گاردین به نقل از این مقام عراقی "روز جمعه ۱۵۰۰ بسیجی ایرانی از طریق شهر خانقین در نزدیکی مرز ایران در استان دیاله وارد عراق شده‌اند و پیش از آن هم ۵۰۰ نیروی دیگر وارد استان وسط شده‌اند."

روزنامه تایمز لندن هم از اعزام ۱۵۰ نیروی قدس سپاه ایران به عراق "برای کمک به بسیج نیروهای عراقی بعد از شکست سنگین در موصل و تکریت" خبر داده بود.

اما مقام‌های ایرانی اعزام نیروی رزمی به عراق برای مقابله با داعش (دولت اسلامی شام و عراق) را رد کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه (۲۴ خرداد) در یک کنفرانش خبری گفت ممکن است از ایران نظر مشورتی در رابطه با مبارزه با تروریسم خواسته شود اما افزود: "اینکه وارد شویم و نیروهای ما وارد علمیات شوند تا امروز نبوده و بعید می‌دانم که چنین شرایطی پیش بیاید."

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم گفته است که این کشور قصد اعزام نیروی نظامی به عراق را ندارد.

آقای رحمانی فضلی گفته است: "به رزمندگان عراقی در برابر داعش مشورت و راهنمایی می‌دهیم، اما اگر تروریست‌ها به مرزهای ما نزدیک شوند آنها را نابود می‌کنیم."

بعضی منابع گزارش داده‌اند قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در روزهای اخیر در بغداد دیده شده است؛ هرچند این گزارش‌ تا کنون تایید نشده است.

ایران حامی دولت مرکزی شیعه در عراق است که در حال جنگ با نیروهای داعش است.

گروه داعش که یک گروه سنی است، مناطق وسیعی از شمال و غرب عراق را تصرف کرده و در حال پیش‌روی به سمت بغداد، پایتخت عراق است.