یک عضو جبهه مشارکت در بازگشت به ایران به ۶ سال حبس محکوم شد

حق نشر عکس a
Image caption حسین نورانی‌نژاد و همسرش پس از پایان دوره محکومیت آقای نورانی نژاد در سال ۱۳۸۹

وب سایت کلمه از منابع خبری که اخبار مربوط به افراد و وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را پوشش می دهد، می گوید حسین نورانی نژاد از اعضای گروه مشاوران محمد خاتمی و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، که به تازگی در بازگشت به ایران بازداشت شده بود، به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، آقای نورانی نژاد بیستم خرداد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی" محاکمه شده است.

کلمه می گوید حکم ۶ سال حبس آقای نورانی نژاد روز گذشته و در دادگاه به او ابلاغ شده است. بر اساس قوانین ایران این حکم اولبه محسوب می شود و قابل فرجام خواهی است.

آقای نورانی‌نژاد اسفند سال گذشته (حدود سه ماه پیش) برای دیدن فرزند تازه متولد شده خود به ایران بازگشته بود اما اول اردیبهشت ماه امسال در منزلش بازداشت شد.

او سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هم بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شده بود. وی پس از گذراندن یک سال زندان، در شهریور سال ۱۳۸۹ آزاد شد و پس از مدتی، به همراه همسر خود برای ادامه تحصیل به استرالیا رفت.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، ابتدا همسر آقای نورانی نژاد و پس از مدتی خود او به ایران سفر کرده بودند.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران، رئیس جمهور و اعضای هیات دولت ایران، ایرانیان خارج از کشور را به بازگشت به ایران دعوت می کنند.

تسهیل بازگشت و سفر ایرانیان خارج از کشور، یکی از وعده های انتخاباتی آقای روحانی بوده است.