رئیس قوه قضائیه از دولت احمدی‌نژاد به دلیل 'بایگانی و تصرف' در لوایح قضایی انتقاد کرد

حق نشر عکس Isna
Image caption رئیس قوه قضائیه از دولت احمدی نژاد انتقاد کرده است

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران به دلیل آنچه که بایگانی کردن لایحه پلیس قضایی خوانده، از دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران انتقاد کرده است.

آقای لاریجانی در همایش سالانه قوه قضائیه گفته "قانون برنامه پنجم قوه قضاییه را در سال اول الزام کرده بود، لایحه پلیس قضایی را به دولت بفرستد که متاسفانه دولت قبل این لایحه را بایگانی کرد و به مجلس نفرستاد."

به گفته رئیس قوه قضائیه ایران "جابجایی مجرمان و ابلاغ قضایی را باید کسانی انجام دهند که در دستگاه قضا نشانه ای دارند" و این موضوع در لایحه پلیس قضایی پیش بینی شده بود.

آقای لاریجانی همچنین از "تکه پاره شدن لوایح" قضایی در دولت پیشین ایران گلایه کرده و گفته "این غفلت را در آیین دادرسی کیفری شاهد بودیم و ۲۰۰ مورد تخلف و تصرف دولت در این لایحه رویت شد که اصلا متوجه نبودیم."

بر اساس گزارشی که ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از گفته های آقای لاریجانی منتشر کرده، لایحه آیین دادرسی کیفری مجددا در دولت حسن روحانی در دو جلسه بررسی و نهایی شده و قرار است به زودی به مجلس تقدیم شود.

لایحه آیین دادرسی کیفری با اصلاحاتی در اسفندماه ۱۳۹۲ به تصویب کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس رسید و شورای نگهبان آن را تایید کرد.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران در فروردین ۱۳۸۹ با اشاره به تمام شدن مهلت اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۱۳۸۸ گفته بود که با "کسب دستور ولایی" از رهبر جمهوری اسلامی ایران، اجرای این قانون "تا اطلاع ثانوی" تمدید شد.

براساس اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی می‏‌تواند اختیار وضع بعضی‏ از قوانین‏ را به‏ کمیسیون‌های‏ داخلی‏ خود واگذار کند تا‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‏‌ کند به‏‌ صورت‏ آزمایشی‏ اجرا ‏‌شود و زمینه تصویب‏ نهایی آن در مجلس‏ فراهم آید.

آئین دادرسی کیفری، مجموعه قواعدی است که تشریفات و مراحل مختلف رسیدگی به پرونده های کیفری را از نظر شکلی معین می کند.

این مجموعه قواعد، شامل شرح وظایف دادگاه ها، دادسراها و ضابطان دادگستری، و همچنین قواعد مربوط به صدور رای، اعتراض، تجدیدنظرخواهی و اجرای حکم است.

مطالب مرتبط