دانشگاه احمدی‌نژاد فعالیتش را 'آغاز کرد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در سایت دانشگاه جامع ایرانیان نام اعضای هیات رییسه اعلام نشده است

غلامحسین الهام، از چهره‌های سیاسی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد گفته دانشگاه جامع ایرانیان به ریاست آقای احمدی‌نژاد فعالیت خود را آغاز کرده است.

آقای الهام که سخنگوی دولت محمود احمدی‌نژاد بود، در حاشیه مراسمی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفته اطلاعات مربوط پذیرش دانشجو و فعالیت این دانشگاه در وبسایت آن در دسترس است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) او در جواب این سوال که وزارت علوم ایران این دانشگاه را غیرقانونی می‌داند گفت "آنهایی که اتهام می‌زنند باید دلیل بیاورند."

سایت دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان از آغاز پذیرش دانشجو در مرکز آموزش‌های مجازی این دانشگاه خبر داده است. مرکز آموزش زبان این دانشگاه هم مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده است.

بر اساس آنچه در پایگاه اینترنتی مرکز آموزش‌های مجازی متعلق به دانشگاه ایرانیان اعلام شده این دانشگاه از مرداد ماه امسال در هشت رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. این رشته‌ها از جمله شامل روابط بین‌الملل، حقوق خصوصی، حقوق بین‌الملل و تجارت الکترونیک است.

حق نشر عکس Fars
Image caption گفته شده اسفندیار رحیم‌مشایی (راست) و حمید بقایی (چپ) از اعضای هیات موسس دانشگاه هستند

اعلام تاسیس دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان به ریاست محمود احمدی‌نژاد باعث واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی ایران شد که یکی از مهم‌ترین آنها، بحث درباره منابع مالی این دانشگاه بود.

در روزهای پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد گفته شد ۱۶ میلیاردتومان از حساب دولت به حساب این دانشگاه واریز شده است.

فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات در مهرماه ۱۳۹۲ اعلام کرد دادخواستی برای رسیدگی به پرونده برداشت ۱۶ میلیارد تومان از حساب دولت صادر شده است. آقای شجاعی در عین حال گفت با پیگیری دادسرا این مبلغ به حساب دولت بازگردانده شده است.

درباره 'ابهام‌ها و ایرادهایی' که به تاسیس این دانشگاه وارد شده اینجا بیشتر بخوانید

یکی از منتقدان جدی تاسیس دانشگاه ایرانیان علی مطهری، نماینده مجلس ایران است که در صحن علنی مجلس از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواسته مجوز این دانشگاه را به دلیل آنچه که به گفته او ''تخلفات مالی و گرایشات فکری غیراسلامی است'' لغو کند.

گفته می‌شود جز محمود احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی، حمید بقایی و حسن موسوی از اعضای هیات موسس این دانشگاه هستند.

آقای احمدی‌نژاد در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود به عنوان رییس‌جمهوری، از مردم دعوت کرده بود به این دانشگاه کمک مالی کنند.