شهرام امیری از زمان بازگشت به ایران 'در زندان' بوده است

حق نشر عکس Reuters

وبسایت سحام‌نیوز به نقل از خانواده شهرام امیری، پژوهشگر دانشگاه وابسته به وزارت دفاع ایران گزارش کرده است آقای امیری از زمان بازگشت به ایران "زندانی بوده" و درحال حاضر "در اعتصاب غذا است."

بر اساس این گزارش، یکی از اعضای خانواده شهرام امیری، پژوهشگر دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع که سال ۱۳۸۹ از آمریکا به ایران بازگشت، اعلام کرد که آقای امیری در آخرین ملاقاتی که با همسرش در ۱۵ تیرماه داشته گفته است در "اعتصاب غذا است و در پادگان جی نگهداری می‌شود."

به گزارش سایت سحام نیوز، یکی از اعضای خانواده آقای امیری در این مورد گفت: "ما دیروز (سه‌شنبه ۲۴ تیرماه) ناچار شدیم و رفتیم پادگان جی، اما تا گفتیم امیری، چند نفر آمدند و گفتند اگر این جا بایستید، همه تان را بازداشت می کنیم، گفتیم بکنید ما آمده ایم برویم پیش شهرام، که زنگ زدند پلیس، آمدند ما را به زور سوار ون کردند و گفتند همه تان بازداشت هستید، بعد بردند تو اتوبان آزادگان ما را ول کردند و رفتند. ما در همه این سال ها ساکت بودیم، حرفی نزدیم، گفتیم بگذاریم کار شهرام انجام شود، اما این رسمش نیست ، مگر شهرام چه‌کار کرده است؟"

مقامات وزارت امور خارجه ایران در ماه اکتبر سال ۱۳۸۸ گفتند که شهرام امیری، شهروند ایرانی، در جریان سفر حج عمره به عربستان سعودی در ماه ژوئن (خرداد ماه) همان سال، توسط ماموران سعودی و آمریکایی در شهر مدینه ربوده شده و به خاک ایالات متحده انتقال یافته است. اما هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا اعلام کرد آقای امیری به خواست خود به آمریکا رفته و آزاد است که به کشورش بازگردد.

یک شبکه تلویزیونی آمریکایی هم به نقل از یک منبع اطلاعاتی آن کشور گفت: "آقای امیری به ایالات متحده پناهنده شده و اطلاعات خود را در مورد فعالیت های هسته ای مخفیانه جمهوری اسلامی از جمله در مورد احداث یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم در اختیار آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است."

پس از آن دو ویدئو از آقای امیری منتشر شد که در نخستین نوار او در مورد نحوه "ربوده شدنش" سخن می‌گفت و در دومین ویدئو با اشاره به اینکه برای تحصیل به آمریکا آمده برای بازگشت به ایران و خانواده اش ابراز دلتنگی می‌کرد.

'ما را اسیر کردند تا شهرام بازگردد'

شهرام امیری در ۲۴ تیرماه ۱۳۸۹ به ایران بازگشت و از سوی خانواده اش و تعدادی از مقام های ایرانی از جمله حسن قشقاوی، از معاونان وزیر امور خارجه، مورد استقبال قرار گرفت.

اما پس از گذشت چهار سال، یکی از اعضای خانواده آقای امیری با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت او و زندانی بودنش به خبرنگار سهام نیوز گفت: "ما خیلی حرف ها داریم که تا حالا نزده ایم، ما نگفته‌ایم که چه شد که اصلا شهرام به ایران بازگشت؟ همه ما را اسیری برده بودند، فقط همین را بگوییم که ما تا حالا هیچ حرفی نزده ایم، با هیچ کس از آن یک ماهی که بعدش شهرام به ایران آمد حرفی نزدیم، اما اگر وضع همین جور بماند، می گوییم که در آن یک ماه چه بر سر ما آوردند تا شهرام به ایران برگشت."

این عضو خانواده شهرام امیری گفته است از زمان بازگشت آقای امیری از آمریکا تا تیرماه ۱۳۹۱ ملاقات های کوتاهی با وی داشتند و در همان زمان متوجه شدند که او در دادگاه به ده سال زندان و پنج سال تبعید محکوم شده است.

وی با اشاره به پیگیری‌هایی که خانواده آقای امیری در این پرونده انجام داده‌اند، گفت که در زمان محمود احمدی نژاد با او ملاقات داشتند و او نامه ای به آنها داد که به سازمان قضایی نیروهای مسلح بردند اما تنها امکان یک ملاقات در هتل کوثر با اعضای درجه یک خانواده فراهم شد.

وی اضافه کرد: "در این مدت همه جا رفته ایم، دفتر آقای خامنه ای چند بار رفته ایم، دفتر آقای لاریجانی چند بار رفته ایم، همین هفته پیش رفتیم وزارت دفاع و گفتیم به هر حال ایشان این جا کار کرده، زحمت کشیده، خودتان گفتید قهرمان ملی است، چرا آزادش نمی کنید؟ اما همه می گویند پرونده امنیتی است ، به ما مربوط نیست."

مطالب مرتبط