'پارازیت‌ها باعث اختلال در پیش بینی طوفان تهران شد'

حق نشر عکس ISNA

با گذشت بیش از یک ماه و نیم از طوفان تهران که ۵ نفر کشته بر جای گذاشت، سازمان هواشناسی در گزارشی به مجلس ایران اعلام کرد که "پارازیت‌ها باعث اختلال در پیش بینی طوفان تهران شده است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران با تایید این موضوع گفت: "یکی از نتایج بررسی‌های کارشناسی کمیسیون این بود که فرکانس‌های اضافی در تهران نویزهایی ایجاد کرده که رادارهای هواشناسی نتوانستند به طور کامل عمل کنند."

طوفانی شدید همراه با گرد و غبار غلیظ دوازدهم خردادماه تهران را در نوردید و باعث مرگ پنج نفر و مجروح شدن حدود ۶۰ نفر شد.

این طوفان همچنین سبب قطعی برق و شکستن درختان در برخی از مناطق شد.

طوفان تهران که سرعت آن در فرودگاه مهرآباد ۱۱۰ کیلومتر در ساعت ثبت شد، حدود سه ساعت تهران را در بر گرفت و به برخی از منازل هم آسیب رساند.

آقای رجایی با اشاره به اینکه مقصر تنها سازمان هواشناسی نبوده، به ضعف امکانات و تجهیزات تخصصی که باعث ضعف در پیش‌بینی‌ها می‌شود اشاره کرد.

تاخیر در اطلاع‌رسانی

در همین حال سکینه عمرانی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به روزنامه اعتماد گفت: "سازمان هواشناسی با توجه به نویزهای موجود در هوا و اختلال در دستگاه‌های آن چندان مقصر نیست، اما درمورد تاخیر در اطلاع‌رسانی، این سازمان مقصر بوده و باید پاسخگو باشد. "

خسارت‌های توفان در تهران انتقادهای زیادی را متوجه اداره هواشناسی کرد از جمله این که که به موقع شهروندان را از وزش بادهای سهمگین آگاه نکرده است.

احد وظیفه، مدیرپیش‌بینی هشدار سریع هواشناسی به ایسنا گفته است: "تاثیر پارازیت‌ها در تشخیص پدیده هواشناسی را قبل از وقوع طوفان به سازمان‌های ذی‌ربط اطلاع دادیم."

سازمان هواشناسی تهران یک روز پیش از طوفان هوای این شهر را "کمی ابری، به تدریج با افزایش ابر و در پاره‌ای نقاط با رگبار و رعد و برق و وزش باد" پیش‌بینی کرده بود.

سایت خبرآنلاین با اشاره به این پیش‌بینی در آن زمان نوشت: «هواشناسی تهران از طوفان جا ماند و تنها پس از وقوع اتفاق به صورت ناگهانی سیستم‌های پیش‌بینی‌شان فعال شد و تلاش کردند تا با هشدار به شهروندان تهرانی آنها را از تکرار این طوفان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آگاه کنند تا فردای تهرانی‎ها مثل خاطره تلخ امروزشان نباشد.»

روزنامه شرق هم در گزارشی در همین خصوص نوشت که سه نفر از مدیران هواشناسی از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

این روزنامه در گزارش خود نوشته که مدیرکل هواشناسی استان تهران، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار و مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی سازمان هواشناسی استعفا کرده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، از قول استاندار تهران گزارش کرده که "تا مشخص شدن نتایج تحقیق از سازمان هواشناسی استعفاها در حال تعلیق هستند."

مطالب مرتبط