روزنامه‌نگاران ایرانی 'به راحتی به خاطر بیان حقیقت' زندانی می‌شوند

حق نشر عکس iran human rights
Image caption صبا آذرپیک روزنامه نگار ایرانی که بیش از دو ماه در انفرادی در مکانی نامشخص در بازداشت است

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران امروز سه‌شنبه ۷ مردادماه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از بازداشت و زندانی کردن روزنامه‌نگاران در ایران اعلام کرد: "بازداشت و زندانی کردن روزنامه نگاران، ایران را به یکی از بدترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در دنیا بدل کرده است."

جیم بوملا، رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران در این بیانیه نوشت: "آقای روحانی، رئیس جمهوری ایران قول داد وقتی به قدرت رسید تغییرات مثبتی را ایجاد کند، اما در واقعیت وضعیت رسانه‌ها در ایران بسیار متفاوت از آن حرفها است."

آقای بوملا همچنین می‌گوید: "گفتگوها در خصوص برنامه هسته‌ای باعث بهبود روابط بین المللی ایران شده است، اما این درحالی است که رسانه‌های مستقل زیر فشار هستند و روزنامه نگاران به راحتی به خاطر بیان حقیقت زندانی می‌شوند."

در ادامه این بیانیه، از حسن روحانی خواسته شده در این وضعیت روزنامه‌نگاران اقدامی انجام دهد: "دیگر هیچ بهانه‌ای پذیرفته شده نیست. زمان عمل رسیده است و زمان برای اقدام رئیس جمهوری رسیده است که در زمان انتخابش قول داد به نقش مهم روزنامه‌نگاران احترام بگذارد."

براساس آخرین گزارش‌های رسیده از ایران جیسون رضایی، خبرنگار واشنگتن پست و همسرش یگانه صالحی که با یک نشریه اماراتی کار می کرد در ایران بازداشت شده‌اند و هیچ اطلاعی از وضعیت و دلیل بازداشت آنها در دست نیست.

در ماههای اخیر هم تعدادی از روزنامه نگاران زن ایرانی بازداشت و روانه زندان شده‌اند از جمله ریحانه طباطبایی، ساجده عرب سرخی، مرضیه رسولی نیز قبلا محکوم شده بودند برای گذراندن محکومیت خود به زندان فرا خوانده شدند.

امروز همچنین عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از بازداشت صبا آذرپیک، روزنامه نگار ایرانی که بیش از ۶۰ روز در انفرادی است و از محل بازداشت او اطلاعی در دست نیست، خواستار آزادی فوری این روزنامه نگار شده است.

عفو بین الملل در این بیانیه از مخاطبان خود خواسته است که به زبان‌های مختلف به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه نامه بنویسند و خواستار رسیدگی به وضعیت این روزنامه نگار و آزادی او شوند.

صبا آذرپیک، هفتم خردادماه ر دفتر نشریه تجارت فردا دستگیر شد و بیش از ۶۰ روز از بازداشت او می گذرد. براساس گزارش سازمان های حقوق بشری در طول مدت بازداشت این روزنامه نگار یک بار تماس تلفنی امکان پذیر شده است و پس از آن نیز هیچ تماس تلفنی صورت نگرفته است.

خانم آذرپیک در ۲۹ و ۳۰ خردادماه در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه حاضر شد و به سئوالات او در مورد پرونده اش پاسخ داد.

به گفته شاهدان وضعیت خانم آذرپیک در دادگاه به شدت نگران کننده بوده است. مقامات امنیتی خانواده این روزنامه نگار با تحت فشار قرار داده‌اند تا اطلاع رسانی در خصوص وضعیت او انجام نشود.

با این حال مادر صبا آذرپیک در صفحه فیس بوکش پس از دیدار کوتاه در دادگاه از وضعیت دخترش نوشت که "دو مهره کمرش بیرون زده و تب شدیدی" داشته است.

مسئله دیگری که در بیانیه سازمان عفو بین الملل به آن اشاره شده، نامشخص بودن محل بازداشت صبا آذرپیک است. هیچ مقامی قضایی و اطلاعاتی تاکنون در خصوص محل بازداشت این روزنامه نگار اظهار نظر نکرده است.

ماه گذشته نزدیک به ۱۵۰ روزنامه‌نگار ایرانی با انتشار بیانیه‌ای شیوه بازداشت خانم آذرپیک را غیرقانونی دانستند.

مطالب مرتبط